Průkaz ZTP

PoradenstvíPrůkaz ZTP
Naďa Kortisova asked 3 years ago

dobry den měla bych kvam prosbu nevím co mám dělat manžel má plný invalidní důchod 3 stupně má cirhózu jater psychické problemi srdíčko a ještě páteř pátli nám v nejlepším může páteř prasknout uprostřed v nejhorším si může zlomit vaz a doktoři nám řekli že má manžel nárok na Průkaz ZTP ale nejspíše nám ho zamytli tak nevím co mám dělat děkuji Kortisova

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Kortisová,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že na základě zdravotního stavu Vašeho manžela Vám lékaři sdělili, že by mohl mít nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením. Pokud tomu rozumím správně, tak jste si již na úřadu práce podali žádost o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením, domníváte se však, že průkaz nebude Vašemu manželovi přiznán. Jestliže Vám byla doručena obálka s tím, že na příslušném úřadu práce máte k dispozici rozhodnutí posudkového lékaře, máte možnost do 8 dní od doručení do tohoto vyjádření nahlédnout a podat námitku. Případně můžete podat odvolání, a to do 15 dnů od doručení rozhodnutí úřadu práce, které bude manželovi doručeno doporučeně poštou. Odvolání je možné podat, i pokud nesouhlasíte s přiznaným stupněm průkazu. Když byste potřebovali, v rámci naší poradny Vám můžeme pomoci se sepsání odvolání.
Průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP) může být přiznán v jednom ze třech stupňů (TP, ZTP, ZTP/P). Karta ZTP a ZTP/P umožňuje držiteli např. využívat bezplatnou dopravu MHD a slevu 75 % na vnitrostátní dopravu. Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P mohou získat také parkovací průkaz pro OZP, které je opravňuje v celé EU parkovat na vyhrazených parkovacích místech. V ČR také může nahrazovat dálniční známku.
Pokud by se například stalo, že Vám vypršela doba 15 dnů, po kterou je možné podat odvolání, můžete podat žádost o změnu nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením.
Když budete potřebovat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (Poradna). Případně si domluvit osobní konzultaci. 
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice