rodicovska-dovolena-a-invalidni-duchod

On-line poradnarodicovska-dovolena-a-invalidni-duchod
Lucie Kučerová asked 2 weeks ago

Dobrý den,  v roce 2014 jsem nastoupila na PN pro rizikové těhotenství, po porodu klasicky mateřská a rodičovská dovolená, z té jsem v roce 2017 opět nastoupila na mateřskou a rodičovskou s druhým dítětem, nyni mi  rodičovská dovolená konci ve 3 letech v srpnu 2020. Nyní mi zjistili rakovinu prsu a začnu podstupovat léčbu.  Moje otázky zní : 1. Můžu již nyní zažádat o invalidní důchod, který bych pobirala po dobu rodičovské dovolené, kdy nemám nárok na PN?  2. Pokud ano a bude. mi schválen, můžu ho v srpnu přerušit a nastoupit klasicky na pracovní neschopnost? a po roce pracovní neschopnosti o něj opět zažádat pokud bude ještě potřeba?  Děkuji za odpověď, L.Kučerová 

1 Answers
Lenka Šouláková answered 1 week ago

Dobrý den, paní Kučerová,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se na možnost pobírat invalidní důchod po dobu rodičovské dovolené.  Určitě si můžete podat žádost o invalidní důchod. Jestliže Vám bude přiznána invalidita (stupeň I., II., nebo III.) a výše invalidního důchodu, bude Vám invalidní důchod vyplácen i když jste na rodičovské.
Pokud Vám invalidní důchod bude přiznán, nelze ho z Vaší strany přerušit. Na pracovní neschopnost, o které se zmiňujete, můžete však nastoupit i v případě, že budete pobírat invalidní důchod. Poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu prvního a druhého stupně mají stejnou podpůrčí dobu pro nárok na nemocenské jako ostatní zaměstnanci, tj. nejdéle do uplynutí 380 kalendářních dnů od vzniku pracovní neschopnosti. Pracující poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu třetího stupně mají nároky na nemocenské omezeny, jejich podpůrčí doba činí nejdéle 70 kalendářních dnů. Na nemocenskou však máte nárok za předpokladu, že pracovní neschopnost u Vás započala až po opětovném nástupu do zaměstnání, tehdy byste kvůli nemoci přicházela o příjem ze zaměstnání. Avšak pokud čerpáte rodičovskou dovolenou tak toto období je považováno za dobu, po kterou trvalo pracovní volno bez náhrady příjmu a za kterou v souladu s ustanovením § 28 odst. 5 zákona o nemocenském pojištění zaměstnanci nepřísluší právo na výplatu nemocenského.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396

Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice