slecna

Poradenstvíslecna
Petra asked 3 years ago

Dobry den. chtela bych se zeptat jak to je s invalidnim duchodem tretiho stupne zda muzu pracovat , beru plny invalidni duchod a cini to 6700, jelikoz   jsem se pred osmi  lety pristehoval za pritelem do norska. jsem tam jsem pracovala ale momentalne jsme se rozesli  a ja tu zustala sama  a musim se nejak zivit sama , jelikoz s ceskeho duchodu bych nevyzila, potrebuji na prepravu financni prostredky na jidlo a na bydleni ,,protoze jsem se od nej musela odstehovat.  K lekari tu chodim ale nemaji mne hlasenou jako invalidu. praci delam manualni  jako uklizecka ale moje choroba je paranoidni schyzofrenie a leky beru pravidelne. Beru atipsichotyka a antidepresiova  ale nekdy mi davku snizi ale pri vsim stresu ,,jako jsem mela ted a mam beru vysi davky leku. a diky tomu jsem se udrzela bez relapsu a snazim se fungovat protoze musim jsem tu sama na vse. Mam caste uzkosti  a stavy kdy nejsem schopna prace, praci mam oficialni ale  nevyzila bych s ni musim zacit pracovat trochu vice.  doufam ze mi budete schopni poradit a at se nedostanu do problemu,  jak jsem tu prijela byla jsem u obvodniho lekare ktery semnou sepisoval nejake papiry, ktere byli zaslany tady na  urad NAV. ale nevim co to bylo.  A ja se divila ted ze nejsem hlasena jako invalida, ke komisi tu nedochazim ale mam pravidelne kontroly u lekare ktere jsou kazdy mesic a vi veskere moje problemy. a predepisuje mi i leky.  Moje stavy jsou ruzne jak jsem se uz zminila.  Do cech se ted nehodlam vrati jelikoz , nemam kde bydlet a ani financni prostredky na to.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Petro,
děkujeme za Váš dotaz. Dle české legislativy může příjemce invalidního důchodu svůj zbývající pracovní potenciál využít podle svého vlastního uvážení. To znamená, že není nijak omezen ani finančně, ani délkou pracovní doby. Zvolené zaměstnání by však mělo být pro zdravotní stav příjemce ID vyhovující (např. náplní práce, délkou pracovní doby – zkráceným úvazkem, pracovními podmínkami, směnností práce apod.). Co se týče délky pracovní doby, doporučuje se z důvodu předejití přehodnocení a snížení stupně invalidity, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému potenciálu (tzn. při invaliditě III. stupně se doporučuje úvazek 0,5 a méně, což představuje 20 hodin týdně a méně z toho důvodu, že tato délka pracovní doby odpovídá zbytkovému pracovnímu potenciálu, který znamená snížení pracovní schopnosti o 70 %). Je to však pouze doporučení, nikoliv podmínka. Co se týče Vašeho dotazu, který se týká Vaší aktuální životní situace, odkázala bych Vás na již Vámi zmíněný úřad NAV, což je obdoba našeho Úřadu práce. V opačném případě, což bohužel v dotazu neuvádíte, pokud by byl problém na straně jazykové bariéry, bylo by na místě kontaktovat Velvyslanectví ČR v Norsku a informovat se na možnost tlumočníka, zda by Vám byl schopen poskytnout doprovod při vyřizování Vašich záležitostí. V odpovědi uvádím internetový odkaz Vaše Evropa – Poradenství, ač Norsko není zemí Evropské Unie, tak Vás mohou nasměrovat případně na orgán, který Vám bude schopen poskytnout další pomoc. Podstatné je to, že v případě jazykové bariéry, lze označit, že chcete požadovanou odpověď v českém jazyce.
https://ec.europa.eu/eu-rights/enquiry-complaint-form/nextpage?origin=yec_work&languageCode=cs&uuid=4380a4ef9773e0b3c3f2e6c58ea310d6&redirectTo=yea
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková