Sleva na dani u invalidniho duchodu

PoradenstvíSleva na dani u invalidniho duchodu
Petra asked 4 years ago

Dobry den,

Zjistila jsem si,ze jako pobiratel ID mam narok na slevu na dani,ktera se vypaci jednou rocne.Dle tohodle clanku viz nize bych mela zamestnavateli dolozit VYMER O PRIZNANI ID a potvrzeni o vyplate ID.
Sleva na pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně

  • 5.040 Kč ročně
  • 420 Kč měsíčně

Pro uplatnění slevy u zaměstnavatele je třeba doložit zaměstnavateli výměr o přiznání důchodu a potvrzení o výplatě důchodu. Potvrzení o výplatě důchodu se zaměstnavateli předkládá každoročně do 15. unora.
 
A muj dotaz je,potvrzeni o ID si vyzadam na CSSZ.
 Ale co je to ten vymer o proznani ID?To je rozhodnuti o priznani ID nebo neco jineho?
 
A pak mam jeste dotaz,co vim,tak bych mela mit ted prac.smlouvu na rok.Tedy od prosince 2019-prosince 2020.

Kdyz uz v dobe vyplnovani  a podpisu priznani poplatnika dane v roce 2021 nebudu u stejneho zamestnavatele(nebudu u zadneho zamestnavatele),kdo za me podava dan.priznani abych mela narok na slevu na dani na ID za rok 2020?
Budu moc rada za odpovedi,popravde se v tom vubec nevyznam.
Dekuji
Petra

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Petro,
 
děkujeme za Váš dotaz. Nárok na slevu se uplatňuje každoročním doložením kopie aktuálního výměru důchodu (přesněji rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu; vzhledem k  valorizacím důchodů jej dostáváte cca 1x ročně poštou) a potvrzení o výplatě důchodu. Toto potvrzení dostanete od okresní správy sociálního zabezpečení podle Vašeho místa bydliště na základě žádosti. Kontaktovat je můžete i telefonicky, kontakty naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení (https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty).
Pokud budete zaměstnaná, zaměstnavatel Vám udělá tzv. zúčtování daně. V případě, že byste právě žádného zaměstnavatele neměla, vyplníte si a podáte daňové přiznání sama. V případě, že byste potřebovala s vyplněním formuláře pomoct, můžete se obrátit na některého z daňových poradců.
 
V případě, že byste měla doplňující či další dotazy, můžete se na mne samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (zamazalova@pcfenix.cz) či telefonicky (739 646 396), po předchozí domluvě je možné i osobní setkání v ParaCENTRU Fenix nebo na jiném vhodném místě v Brně.
 
S pozdravem
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice