soc.a zdrav.pojištění

Poradenstvísoc.a zdrav.pojištění
Jana Kapová asked 4 years ago

Dobrý den,
mám inv.důchod 1.stupně.K poslednímu prosinci mi končila prac.smlouva a dále mi ji zaměstnavatel neprodloužil.Na začátku prosince jsem však měla úraz a od té doby  jsem v pracovní neschopnosti.Chtěla jsem se zeptat jak to budu mít od ledna  se zdravotním a sociálním pojištěním.Děkuji  Kapová Jana

1 Answers
Ladislav Loebe answered 4 years ago

Vážená paní Kapová,
 
vzhledem k tomu, že nerozporujete skončení pracovní smlouvy v době dočasné pracovní neschopnosti, domnívám se, že jste měla se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, která končí uplynutím sjednané doby a končí bez ohledu na sociální situaci zaměstnance. Znamená to, že pracovní poměr končí bez ohledu na to, zda je zaměstnanec v pracovní neschopnosti nebo třeba zaměstnankyně otěhotní.
Co se Vašeho dotazu týká ve věci zdravotního a sociálního pojištění, doporučuji registraci na Úřadu práce v zákonem požadované lhůtě tří dnů. Dojde tak k navázání úhrady zdravotního a sociálního pojištění bez prodlevy a Vy se stanete státním pojištěncem. Státním pojištěncem budete po dobu trvání registrace na Úřadu práce. Pokud by mělo dojít k nějaké změně, pracovníci Úřadu práce by Vás měli o změnách v odvodech pojištění písemně informovat.
 
Mgr. Ladislav Loebe