Sociální dávky po ukončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti

PoradenstvíSociální dávky po ukončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti
Tomáš asked 2 years ago

Dobrý den,
obracím se na Vás se žádostí o radu v následující věci:
Jsem nezaměstnaný a příští měsíc budu brát poslední podporu v nezaměstnanosti. Jde mi o to, zda – pakliže do té doby neseženu práci – budu mít nárok na nějakou sociální pomoc od státu, resp. zda budu mít garantovaný alespoň nějaký příjem.
Je mi 40 let, nemám žádný hodnotnější majetek, který bych mohl zpeněžit. Mým jediným příjmem je podpora v nezaměstnanosti. Žiji v pronajatém bytě, kde nájem činí cca 11 tisíc Kč měsíčně. Společně se mnou tvoří domácnost přítelkyně – výdělečně činná, její syn – 19 let, výdělečně činný a její dcera, 17 let, studentka.
Zkoušel jsem do problematiky státní sociální podpory trochu proniknout, ale přiznám se, že úplně moudrý z toho nejsem. Mám dojem, že nemám nárok v podstatě na nic. Zjišťoval jsem si též informace ohledně životního minima, avšak přijde mi, že jde spíše o abstraktní částku než o něco, co může být reálně vyplaceno.
Chci Vás proto moc poprosit o radu, zda mám v této situaci nějaké možnosti, jak nezůstat zcela bez prostředků.
Velice děkuji za odpověď a zdravím Vás.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, pane Tomáši,
děkujeme za Váš dotaz. Na úvod bych si dovolila zmínit, že naše sociální poradenství je určeno osobám se zdravotním postižením a že nárok na dávku ze své pozice posoudit nedokážu, proto moje rada bude spíše obecná. Zmiňujete, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti a žijete ve společné domácnosti s přítelkyní a jejími dětmi, přičemž Vaše přítelkyně i její syn jsou výdělečně činní. V případě podání žádosti např. o příspěvek na bydlení platí, že do rozhodného příjmu rodiny se započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob, které v bytě žijí. Z tohoto důvodu by Vám na různé dávky nárok skutečně vzniknout nemusel. Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb podle zákona o hmotné nouzi.  Dávky, které řeší pomoc v hmotné nouzi, jsou příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. I tady však platí, že dochází k tzv. posuzování osob. Doporučila bych Vám, abyste se obrátil na pobočku úřadu práce v místě svého bydliště a informoval se přímo tam. Rovněž bych zmínila, že životní minimum se používá mj. i pro posouzení nároku na různé dávky. Doporučila bych Vám také kontaktovat úřad práce a informovat se tak na možnost rekvalifikace. 
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková