Sociální příspěvky bez rozvodu

PoradenstvíSociální příspěvky bez rozvodu
Lucie Vavrysová asked 3 years ago

Dobrý den,
Děkuji moc za možnost zeptat se u Vás. Žiji oddělená od manžela. Důvodem je domácí násilí psychické i fyzické. Také měl jiné ženy, důvěra mezi námi je značně poškozena. Máme tři děti. Já jsem onemocněla psychicky a mám druhý stupeň invalidity. Ano, měla jsem odejít dříve. Teď už to vím. Řešíme rozvod. Už máme sepsanou dohodu. Manžel se se svou známosti nedávno rozešel a chová se teď ke mně hezky. Přemýšlím, jestli je možnost žít oddělené, ale nerozvádět se? Zkoušíme vztah spravovat, ale kvůli toho, co vše se stalo je důležité dlouhodobě bydlet odděleně. Zkoušela jsem se mnohokrát vracet a změna u něj byla vždy krátkodobá.
Finančně mi pomáhají hodně rodiče. Výkon mám poskozeny. Výkon, který mám dávám hodně do děti. Začala jsem už pár hodin týdně vydělávat. Bydlím v nájemním bytě s nejmladším synem, kde platím 9500 měsíčně za všechny služby. Po rozvodu vím, že budu mít možnost dostat příspěvek na bydlení. Manžel bydlí v našem společném domě, kde já bydlet z výše uvedených důvodu nemuzu.Chtěla jsem se zeptat, jestli, když se nerozvedeme mám taky možnost dostat nějaký příspěvek na bydlení? Děkuji Lucie Vavrysová

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Vavrysová,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Popisujete nelehkou situaci v níž se nacházíte.  S manželem žijete odděleně, důvodem je domácí násilí a nevěra. Řešíte nyní rozvod.  Vnímám, že důvěra mezi Vámi s manželem je narušena, vzhledem k tomu co jste popsala, je to pochopitelné. Nyní se k Vám manžel chová hezky, zkoušíte na Vašem vztahu pracovat. Píšete, že jste se k manželovi zkoušela mnohokrát vracet, ale změna u něj byla vždy krátkodobá.
 Rozumím tomu, že zvažujete i jiné možnosti než je rozvod. Přemýšlíte, že byste s manželem žili po nějakou dobu odděleně. Těší mě, že si dokážete říci, co nyní pro sebe potřebujete. Chápu, že chcete dostatek času, než se rozhodnete k dalšímu kroku, ať už to bude návrat k manželovi nebo rozvod. Přemýšlím nad tím, zda pro sebe máte nějakou podporu, někoho s kým můžete o celé situaci mluvit. Vnímám, že stojíte před důležitým rozhodnutím, chtěla bych Vás podpořit v tom, abyste na to nezůstávat sama. Nevím, zda jste již někdy navštívila psychologa/psychoterapeuta. S tímto odborníkem si můžete o celé situaci promluvit a hledat řešení, ve kterém Vám bude dobře. Někdy člověka může obtížná situace, ve které se nachází, natolik zahltit, že se v ní začne ztrácet a pohled někoho zvenčí mu může poskytnout nový náhled. Přikládám odkazy na organizace, na které se můžete obrátit  https://www.persefona.cz/kontakty  (Brno) https://www.bkb.cz/ . Další možností, kterou můžete využít společně s manželem je párová terapie. Do ní byste měli vstupovat oba dobrovolně. Terapeut se stará o to, aby během terapie měl každý bezpečný prostor, k tomu se vyjádřit. Párovou terapii vyhledávají např. manželé, partneři, kteří se ocitnou v tzv. slepé uličce; mají potíže se vzájemnou komunikací apod.
 Na předchozích řádcích jsem vám nabídla určité možnosti, které by Vám mohli dát další náhled na celou situaci, záleží pouze na Vás, zda se je rozhodnete využít.
Nyní se dostavám k Vaší otázce týkající se příspěvku na bydlení. Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu a jehož náklady na bydlení přesahují 30 % příjmů (v Praze 35% příjmů). Rovněž bych zmínila, že od 1.7.2020 došlo k tomu, že se i v případě příspěvku na bydlení zkoumají společně posuzované osoby jako u hmotné nouze. Pokud nejste tedy rozvedeni, bude se sčítat příjem Vás obou, ať už spolu bydlíte nebo ne. Doporučila bych Vám obrátit se na příslušnou pobočku úřadu práce, kde Vám dokáží dát konkrétní informace s ohledem na situaci, ve které se nacházíte.
Pokud byste se potřebovala na něco doptat, určitě se na mě můžete obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396. Případně si domluvit osobní konzultaci.
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice