Souhlas otce k příspěvku na bydlení

PoradenstvíSouhlas otce k příspěvku na bydlení
Jiřina asked 2 years ago

Dobrý den. Ve zkratce. Vdaná jsem díky bohu nebyla. S partnerem máme dvě děti. Partner se před 2 lety odstěhoval ze společné domácnosti. Děti jsou neplnoleté a trvalý pobyt mají u mě. Máme je ve střídavé péči. Nic méně přes rok si žádám o příspěvek na bydlení. Nikdy nebyl problém. Teď když jsem si byla žádat naposled, paní úřednice mi řekla, cituji musím mít souhlas otce, že souhlasí s tím, že si můžu žádat o příspěvek na bydlení a že děti mohou být posuzovány se mnou v žádosti. Když jsem se ohradila tím, že děti mají trvalý pobyt u mě, prohlásila, že na trvalý pobyt se od července nehraje. Výživné si navzajem neplatíme. Já to prostě nemohu pochopit. V bytě hlášeny není, zálohy I komunální odpad platím za děti já. A já se ho mám ptát jestli s tím souhlasí? Můžete mi prosím poradit. Děkuji 

1 Answers
Ladislav Loebe answered 2 years ago

Vážená paní Jiřino,
na Vaši otázku nedokážu dát uspokojivou odpověď. Jedna z náležitostí, co je třeba k doložení žádosti, je prohlášení osob, které neuhrazují náklady na své potřeby společně se žadatelem. Formulář je možno vyplnit zde: https://www.mpsv.cz/fas/formservice/filler.open?DocID=587095086.
Jediným důvodem, proč by tento souhlas mohl být vyžadován je ten, že se prokáže, že nebude o stejnou dávku žádat i Váš partner a v žádosti nebude uvádět Vaše děti. Je to podobné, jako uplatnění slevy na dani na vyživované dítě. FÚ úřad též požaduje potvrzení o tom, že slevu na dani na vyživované dítě uplatňuje pouze jeden z rodičů. Důvodem může být Vámi uvedená střídavá péče.
Bylo by vhodné, zeptat se dotyčné úřednice, na základě kterého právního předpisu tento souhlas požaduje a jaký je k tomu potřeba doložit vyplněný formulář, aby byl souhlas formálně správně, neboť každý si tento souhlas může vyložit po svém.   
Mgr. Ladislav Loebe