Starobní důchod vliv práce

PoradenstvíStarobní důchod vliv práce
Mychal asked 5 years ago

Dobrý den.Ovlivní výši starobního důchod pokud pracuji?Jde mi hlavně o lll stupeň

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Pokud jsem to dobře pochopila, tak pobíráte invalidní důchod III. stupně a současně pracujete. Moje odpověď se tedy bude týkat této situace.
V tuto chvíli není možné s jistotou říct, zda Vaše zaměstnání ovlivní nebo neovlivní výši starobního důchodu (závisí to na mnoha různých faktorech, mj. na výši odvodů na sociální pojištění). V případě zaměstnání, u něhož je z výplaty odváděno sociální pojištění, je možné, že výši starobního důchodu ovlivní. S jistotou to však bude možné říct až ve chvíli, kdy byste si požádal o starobní důchod, což lze nejdříve 4 měsíce před dosažením důchodového věku – až na základě této žádosti totiž dojde k porovnání tzv. vyměřovacích základů a bude Vám vyměřena výše starobního důchodu. V případě, že by výše starobního důchodu na základě porovnání vyměřovacích základů byla vyšší, bude Vám vyplácena částka stanoveného starobního důchodu. Pokud by byla výše vyměřeného starobního důchodu nižší, byla by Vám i nadále vyplácena částka invalidního důchodu, ovšem již pod označením starobní důchod.
V případě jakýchkoliv doplňujících či dalších dotazů se na mne či na kolegy můžete obrátit prostřednictvím e-mailu (vostalova@pcfenix.cz, příp. poradna@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).

S přáním příjemného dne

Mgr. Eva Vostálová