Studium na rodičovské – nárok na sociální dávky

PoradenstvíStudium na rodičovské – nárok na sociální dávky
Anna asked 3 years ago

Dobrý den, 
Ráda bych začala znovu studovat na střední škole (mám jen půl prvního ročníku) a zajímalo by mě, jestli bych měla nárok na příspěvky na bydlení, ..
Zvažuji denní i dálkové studium. Synovi budou v červenci 2 roky a šel by do školky, a já buď do školy, nebo do práce a školu bych mohla dělat dálkově. Jen nevím, jestli by se to dalo zvládnout, když jsem sama, pobírám zatím rodičovský příspěvek + příspěvek na bydlení a na živobytí. 
Měla bych nárok na příspěvky na bydlení, ..  Pokud bych se rozhodla pro denní studium? Při dálkovém bych musela platit nájem, školu, školku, chodit do práce, učit se,.. A v případě nemoci, nebo nemoci dítěte bych nemusela mít dostatek financí na tohle všechno. 
Je vůbec šance, že se mi nevysmějí? Podporu rodiny bohužel nemám, ale přála bych si něčeho dosáhnout. 
Taky jsem přemýšlela nad nějakým rekvalifikačním kurzem, ale problém je, že nevím co by mě mohlo bavit a taky to není zrovna levná záležitost. 
Děkuji za odpověď
Anna

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Anno,
děkujeme za Váš dotaz. Na úvod Vám musím sdělit, že naše sociální poradenství je určeno osobám se zdravotním (především tělesným) postižením a týká se oblastí, jako jsou sociální dávky pro osoby se zdravotním postižením, invalidní důchod, řešení uhrazení kompenzačních pomůcek, bezbariérovost apod.
Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory, která je určena pro rodiny s nízkými příjmy a vysokými náklady na bydlení. O příspěvek na bydlení může žádat ten, kdo žije ve vlastním bytě nebo rodinném domě v osobním vlastnictví, či je nájemcem přihlášeným v bytě k trvalému pobytu. Při posuzování, zda vzniká nárok na poskytnutí příspěvku, jsou poměřovány příjmy rodiny a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Doporučila bych Vám obrátit se na pobočku úřadu práce v místě Vašeho bydliště a to na oddělení dávky sociální podpory, kde Vám pracovnice úřadu práce bude schopna sdělit více informací. Jelikož cítím, že Vaše situace není příliš jednoduchá, napadlo mě, že byste třeba mohla mít zájem o kontaktování Klubu svobodných matek, na který se dostanete tímto proklikemhttps://www.klubsvobodnychmatek.cz/manual-samozivitele. V případě zájmu o rekvalifikační kurz bych Vás odkázala rovněž na úřad práce.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková