tehotenstvi-vypoved-narok-na-materskou

Poradenstvítehotenstvi-vypoved-narok-na-materskou
Lucie asked 2 years ago

Dobrý den, v prosinci jsem podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru, který skončil 28.2.2021. V zaměstnání jsem byla 5let. Od 3.3.2021 jsem zaevidovaná na úřadu práce. Teď jsem se dozvěděla, že jsem těhotná (4-5tt) a chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou nebo ne. Jestli ne, tak kdybych si rychle našla nějakou práci a byla v ní 3-4 měsíce na mateřskou bych měla nárok? Jelikož jsem měla nějaké zdravotní problémy, tak se obávám aby mne doktorka nenechala na rizikovém těhotenství. A abych tam ty 3měsíce v novém zaměstnání vydržela. Můžete mi prosím poradit, co bych teď měla dělat? Děkuji za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den Lucie,
naše služba odborné sociální poradenství je poskytovaná převážně osobám se zdravotním postižením. Věnujeme se tématům např. dávky pro osoby se zdravotním postižením, invalidní důchod apod. Váš dotaz nespadá do našeho poradenství, proto moje odpověď bude spíše obecná.
Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) vzniká za předpokladu splnění dvou podmínek. První podmínkou je to, že dojde k nástupu na mateřskou v 180denní ochranné lhůtě (což je doba od skončení posledního zaměstnání do porodu). Další podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. S ohledem na to, že v současnosti nejste zaměstnaná, nejspíše byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pro více informací se však obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení.
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice