Těhotenství – zkušební doba – nárok na mateřskou

PoradenstvíTěhotenství – zkušební doba – nárok na mateřskou
Michaela asked 3 years ago

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár otázek.  30.7.2020 mi skončila pracovní smlouva (trvala rok a půl) a od 1.8.2020 jsem vedena na ÚP.  5 měsíců mám nárok na podporu v nezaměstnanosti.  Teď se s manželem chystáme na IVF, ale nevím jak by to bylo s financemi.  Pokud se IVF povede, tak mě lékař chce poslat na rizikové těhotenství.  A ted nevim co je pro me výhodnější abych nebyla bez peněz.  Tak se chci zeptat :
1. Když nastoupím na rizikové těhotenství z ÚP, kolik budu dostávat mateřské?  A budu mít nárok na vyplácení nemocenské od skončení podpory v nezaměstnanosti do nástupu na mateřskou.  A kolik bych nemocenské dostávala? 
2. Nebo je lepší IVF cca o pár týdnů odložit a na tu dobu si najít přechodné zaměstnání abych na nemocenskou odcházela ze zaměstnání a ne z ÚP? 
3. Kdybych si našla přechodné zaměstnání a na rizikové těhotenství bych šla ve zkušební době a samozřejmě by mi zaměstnavatel dal výpověď co by to znamenalo.  Měla bych nárok na vyplácení nemocenské a kolik bych pak pobirala mateřské?
O těhotenství se snažíme uz pár let a nechci to uz odkládat ale zase nechci  být úplně bez financí.  
 
Děkuji moc za odpovědi. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Michaelo,
děkujeme za Váš dotaz. Hned v úvodu Vás však musím upozornit, že naše služba – odborné sociální poradenství je určena osobám se zdravotním postižením. Poskytujeme poradenství v záležitostech, jako jsou např. dávky pro osoby se zdravotním postižením, invalidní důchody apod. Moje odpověď tedy bude spíš obecná.
Aby vznikl nárok na mateřskou, musí být splněny dvě podmínky. První podmínkou je to, že dojde k nástupu na mateřskou v 180denní ochranné lhůtě (což je doba od skončení posledního zaměstnání do porodu). Další podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud tyto podmínky nebudou splněny, nemáte bohužel na mateřskou nárok. Nemusíte se však obávat, že byste zůstala na rodičovské dovolené bez financí, po porodu máte nárok na rodičovský příspěvek. Od 1. 1. 2020 je rodičovský příspěvek 300 000 Kč. Rodičovská dovolená trvá ode dne narození dítěte v délce, o kterou rodič zažádal, avšak nejdéle pouze do doby, kdy dítě dosáhne 3 let věku.
Ještě zde doplním informaci, že za určitých podmínek může o peněžitou pomoc v mateřství žádat i otec dítěte.
Pro zodpovězení Vašich dalších otázek bych Vám doporučila kontaktovat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště (kontakty na jednotlivé okresní správy naleznete zde: http://www.cssz.cz/web/cz/kontakty).

S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice