tehotenstvi-zkusebni-doba-narok-na-materskou

Poradenstvítehotenstvi-zkusebni-doba-narok-na-materskou
Veronika K asked 3 years ago

Dobrý den, potřebovala bych poradit od 06/2016-16/06/2020 jsem byla zaměstnaná, od 17/06/2020 jsem nastoupila do nové práce, kde jsem po měsíci otěhotněla a musela jsem na PN. Jelikož jsem byla ve zkušební době, tak mě zaměstnavatel ukončil pracovní poměr 17/09/2020. Termín porodu mám 2.4.2021 a na mateřskou bych měla nastoupit 03/2021. Jsem stále na PN. Můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou, popřípadě zda budu mít nárok na peněžitou pomoc ? Moc děkuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Veroniko,
děkujeme za Váš dotaz. Hned v úvodu Vás však musím upozornit, že naše služba – odborné sociální poradenství je určena osobám se zdravotním postižením. Poskytujeme poradenství v záležitostech, jako jsou např. dávky pro osoby se zdravotním postižením, invalidní důchody apod. Moje odpověď tedy bude spíš obecná.
Aby vznikl nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě podmínky. První podmínkou je to, že dojde k nástupu na mateřskou v 180denní ochranné lhůtě (což je doba od skončení posledního zaměstnání do porodu). Další podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud tyto podmínky nebudou splněny, nemáte bohužel na mateřskou nárok.
Pro konkrétnější informace bych Vám doporučila kontaktovat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště (kontakty na jednotlivé okresní správy naleznete zde: http://www.cssz.cz/web/cz/kontakty).
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice