Těhotenství – zkušební doba – nárok na mateřskou

PoradenstvíTěhotenství – zkušební doba – nárok na mateřskou
Petra asked 4 years ago

Dobrý den,
Dobrý den,
od listopadu 2018 do července 2019 jsem byla zaměstnaná. Od srpna 2019 do prosince 2019 jsem byla vedena na Úřadu práce. Od ledna 2020 doposud jsem opět v zaměstnání. V zaměstnání mám sjednanou zkušební dobu, která mi konci 30.4.2020. Aktuálně jsem zjistila, ze jsem těhotná a i když zatím nejsem povinna zamestnavateli nahlásit tuto skutečnost, rada bych věděla co muže nastat, pokud bych musela například na rizikové tehotenstvi a tím pádem hrozí výpověď ve zkušební době. Měla bych nárok na mateřskou dovolenou a kolik by mi bylo vyplaceno a kým. Mám nárok na penezitou pomoc v mateřství či ne? Dekuji
 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den Petro,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, co může nastat, pokud byste musela nastoupit na rizikové těhotenství. V zaměstnání máte sjednanou zkušební dobu, která Vám končí 30. dubna 2020. Jestliže je zaměstnanec v dočasné pracovní neschopnosti, vztahuje se i na rizikové těhotenství, zaměstnavatel ho nesmí v prvních 14 dnech propustit. Pokud by k ukončení pracovního poměru přece jen došlo a Vy se následně evidujete na úřadu práce, tak Vám vzniká nárok na mateřskou, ale jenom za předpokladu splnění dvou podmínek. První podmínkou je to, že dojde k nástupu na mateřskou v 180denní ochranné lhůtě (což je doba od skončení posledního zaměstnání do porodu). Další podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
Vaše další otázka směřuje k mateřské dovolené. Označení „mateřská dovolená“ je často zaměňováno za peněžitou pomoc v mateřství nebo i rodičovskou dovolenou. Proto to zde více rozepíši. Peněžitá pomoc v mateřství, lidově mateřská, slouží jako náhrada mzdy během mateřské dovolené. Mateřská dovolená trvá obvykle asi 28 týdnů. Po skončení mateřské následuje rodičovská dovolená, která trvá ode dne narození dítěte v délce, o kterou rodič zažádal, avšak pouze do doby, kdy dítě dosáhne 3 let věku.
V případě, že byste neměla nárok na mateřskou, nemusíte se obávat, že byste na rodičovské dovolené zůstala bez financí, po porodu máte nárok na rodičovský příspěvek. Od 1. 1. 2020 je rodičovský příspěvek 300 000 Kč.
Pro konkrétnější informace můžete kontaktovat příslušnou Správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště.
Pokud byste měla další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šoulákova
Sociální pracovnice