Těhotná, výpověď ve zkušební době, nárok na mateřskou

PoradenstvíTěhotná, výpověď ve zkušební době, nárok na mateřskou
Foxi asked 3 years ago

Dobrý den, 

Omlouvám se za znovu položený dotaz ale mám v tom opravdu guláš. Před týdnem jsem nastoupila do nové práce a tento týden jsem zjistila že jsem těhotná. Pokud bych oznámila zaměstnavateli že jsem těhotná může mě tedy vyhodit okamžitě. Pokud nastoupim na neschopenku, zaměstnavatel musí počkat 14 dní, po té mé může vyhodit. Co se děje dál? Nemocenská se přesouvá tedy na OSSZ? A dále, budu mít nárok na mateřskou dovolenou? Poslední dva roky jsem byla bez přestávky zaměstnaná (s týdenní pauzou na UP). 
 
Situace vznikla tak že jsem potřebovala změnit práci a nikdo nečekal že hned po výpovědi zjistím, že jsem těhotná.Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
nejsem si jistá, jaký byl Váš první položený dotaz, proto Vám odpovím nezávisle na něm. Přemýšlíte nad tím, co bude následovat potom, co Váš nynější zaměstnavatel zjistí, že jste těhotná. Zde chci jen upřesnit, že nejste povinna tuto informaci zaměstnavateli sdělovat. Přesně tak jak uvádíte, pokud budete v pracovní neschopnosti (PN), tak tím, že jste ve zkušební době, Vás zaměstnavatel může propusti po 14 dnech PN. Následně se evidujete na úřadu práce, tak Vám vzniká nárok na mateřskou, ale jenom za předpokladu splnění dvou podmínek. První podmínkou je to, že dojde k nástupu na mateřskou v 180denní ochranné lhůtě (což je doba od skončení posledního zaměstnání do porodu). Další podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou.
Označení „mateřská dovolená“ je často zaměňováno za peněžitou pomoc v mateřství nebo i rodičovskou dovolenou. Proto to zde více dovysvětlím. Peněžitá pomoc v mateřství, lidově mateřská, slouží jako náhrada mzdy během mateřské dovolené. Mateřská dovolená trvá obvykle asi 28 týdnů. Po skončení mateřské následuje rodičovská dovolená, která trvá ode dne narození dítěte v délce, o kterou rodič zažádal, avšak pouze do doby, kdy dítě dosáhne 3 let věku.
V případě, že byste neměla nárok na mateřskou, nemusíte se obávat, že byste na rodičovské dovolené zůstala bez financí, po porodu máte nárok na rodičovský příspěvek. Od 1. 1. 2020 je rodičovský příspěvek 300 000 Kč.
Pro upřesnění informací můžete kontaktovat příslušnou Správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště.
Pokud byste měla další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S přáním hezkého dne

Bc. Lenka Šoulákova
Sociální pracovnice