tezky uraz nezavinena autonehoda,
Přiznání invalidity a nutnost ukončit pracovní neschopnost
Dobrý den reaguji na toto povidani, jsem po tezke nehode kde jsem malem nevylezl z auta, stale nejsem stabilni, ale mam zadat o 2 stupen, a vim ze pak se ma ukoncit neschopenka,a le neni to trosku nelogicke kdyz jsem po tezke bouracce a stale nestabilni’? usli zisk z hpp by mi platila pojistovna vinika. tak nerozumim tomu jak muzou ukoncit neschopenku kdyz bych byl porad na rehabilitacich atak, dit to je nelogicke, nemaji narok na to mi ukoncti neschopenku po tezk bouracce, kdyz mam mit pripadne lazne, a ze zkusenosti vim ze nema smysl prodluzovat neschopenku. ale jak je to vinikova chyba tak to mu nerozumim.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, na naše sociální poradenství se často obracejí i lidé, kterým invalidní důchod přiznán teprve bude, případně jim byl přiznán tzv. čerstvě. Jejich dotaz se obvykle týká stejné záležitosti: jak to je s neschopenkou po přiznání invalidního důchodu.
Přiznání invalidity a invalidního důchodu velmi často předchází déle trvající (několikaměsíční, případně i roční) pracovní neschopnost. Stále na „neschopence“ je nezřídka žadatel o invalidní důchod i v době, kdy posudkový lékař rozhodne o přiznání invalidity. Na naše sociální poradenství se pak obracejí s otázkou: „Doktor mi prý musí neschopenku ukončit, já ale ještě pracovat nezvládnu. Co můžu v této situaci dělat?“
Je pravdou, že česká legislativa neumožňuje současně pobírat nemocenskou a invalidní důchod pro tu samou příčinu (tzv. na stejnou diagnózu). Pokud je tedy invalidita přiznána ze stejného důvodu, jako je i přetrvávající pracovní neschopnost s vypláceným nemocenským, je lékař povinen tuto neschopenku ukončit. Není však nezbytné ukončovat ji ihned po přiznání invalidity, lhůta je do 30 dnů ode dne následujícího po datu přiznání invalidity – např. invalidita je přiznána dne 24. 8. 2020, pracovní neschopnost tak musí být ukončena do 20. 9. 2020.
Pokud zdravotní stav pacienta ještě neumožňuje návrat do zaměstnání, může lékař ihned vystavit navazující neschopenku. V případě, že příčinou pracovní neschopnosti jsou jiné zdravotní důvody, než pro které byla přiznána invalidita, a pokud ještě neskončila tzv. podpůrčí doba, může být pacientovi i nadále vyplácena nemocenská.
Problematice nároku na náhradu mzdy od zaměstnavatele v případě nemoci a nároku na výplatu nemocenského při invaliditě I., II, a III. stupně se v naší rubrice Na skok do poradny budeme věnovat v některém z příštích článků. Se svými případnými dotazy se však na naše sociální poradenství můžete obracet samozřejmě i nyní.
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
Dobrý den, pane Čerbačeský,
děkujeme za Váš dotaz. V pátek, kdy jste vkládal tento dotaz do naší on-line poradny, jste také telefonicky hovořil s mou kolegyní. Předpokládám tedy, že většinu z níže uvedených informací jste dostat již od ní.
Ptáte se na nutnost ukončit neschopenku v případě, že by Vám byl zvýšen stupeň invalidity, a současně poukazujete na nelogičnost daného nařízení. Ukončení stávající pracovní neschopnosti po zvýšení stupně invalidity nařizuje § 59 odst. 2 Zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Důvodem je předejití souběhu výplaty nemocenského a invalidního důchodu pro stejné zdravotní potíže. Podle § 57 odst. 1 písm. g) však může ošetřující lékař vystavit navazující neschopenku, avšak ideálně na jinou diagnózu. Neschopenka je totiž nejen podkladem pro výplatu nemocenského, ale také oficiální omluvenkou Vaší nepřítomnosti v zaměstnání.
V pracovní neschopnosti byste mohl být i v případě, že by Vám nebylo vypláceno nemocenské. Nemocenské může být vypláceno po dobu max. 380 dní, případně lze požádat o prodloužení podpůrčí doby (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/zvnupd). Podpůrčí doba může být prodloužena max. na 90 dní, a to max. 4x po sobě. Pokud byste o prodloužení žádal, ale žádosti by nebylo vyhověno, lze proti rozhodnutí podat odvolání. S jeho formulací bychom Vám případně pomohli.
Pokud se Vám ustanovení o ukončení pracovní neschopnosti jeví jako nelogické, můžete se obrátit na některou z pacientských organizací (např. na začátku tohoto roku vznikla Národní asociace pacientských organizací – http://www.silapacientu.cz/, ve které má zastoupení také ParaCENTRUM Fenix), případně na poslance či senátora (podle místa Vašeho trvalého bydliště, nebo podle Vašeho výběru) a na tuto nelogičnost poukázat. Předat informaci o ne právě optimálním znění zákona a snažit se iniciovat změnu můžeme na základě Vašeho podnětu také my jako ParaCENTRUM Fenix.
Ve svém dotazu zmiňujete podání žádosti o II. stupeň invalidity. Na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení lze stáhnout Žádost o změnu výše invalidního důchodu (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/zzvid), jak se formulář oficiálně nazývá, vytisknout a vyplnit jej a zaslat poštou. Žádost je nezbytné pečlivě zdůvodnit, uvést, proč se domníváte, že Váš zdravotní stav neodpovídá I. stupni invalidity, ale vyššímu. Posudkový lékař zohledňuje výhradně lékařské důvody. Je možné, že Vaší žádosti o změnu (zvýšení) stupně invalidity nebude vyhověno. V takovém případě by bylo možné podat proti rozhodnutí námitku. S její formulací bychom Vám v případě potřeby také mohli pomoct.
Pokud by Vám lékař po případném zvýšení stupně invalidity nevystavil novou neschopenku, ale ze zdravotních důvodů byste se do zaměstnání (zatím) vrátit nemohl, musel byste co nejdříve kontaktovat svého zaměstnavatele a domluvit se s ním na řešení situace (např. neplacené volno, překážka v práci apod.). Dovolím si také doporučit požádat zaměstnavatele o prohlídku u lékaře pracovně lékařské služby. Na základě jeho rozhodnutí by Vám zaměstnavatel měl nabídnout vhodnější pracovní pozici, případně by bylo možné ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů (výpovědí zaměstnance či zaměstnavatele, nebo dohodou). Pokud byste rozhodnutí lékaře pracovně lékařské služby neměl, nebylo by možné zdravotními důvody argumentovat.
V případě ukončení pracovního poměru byste se mohl zaevidovat na úřad práce (ÚP) a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Také byste mohl absolvovat rekvalifikaci – nabídku kurzů a podmínky jejich absolvování by Vám sdělili přímo na ÚP.
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
S přáním příjemného dne
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice