Ukončení neschopnosti

PoradenstvíUkončení neschopnosti
Martin asked 3 years ago

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu. Jsem skoro už dva roky na nemocenské.  12.10. 2017 jsem nastoupil do zaměstnání. Bohužel 31.8. 2018 jsem nastoupil na nemocenskou kvůli úrazu zápěstí a následné operaci. Pak následovala ještě operace kolene a během rehabilitace mi skončil pracovní poměr (31.8. 2019). Aby toho nebylo málo tak jsem ještě absolvoval operaci žlučníku a následně druhou operaci zápěstí. Vyčerpal jsem opakovaně prodlouženou podpůrčí dobu která mi končí 5.5. 2020 a tudíž zůstanu bez prostředků. Jenže 15.5.2020 mě čeká operace ramene a pak zhruba dva měsíce rehabilitace. Otázka tedy zní jestli mohu ukončit neschopenku jít se přihlásit na úřad práce a nechat si vystavit novou neschopenku a zažádat si o dávky v nezaměstnanosti?  Vím že dávky si přiznávají když člověk v posledních dvou letech odpracoval dvanáct měsíců ale když jsem byl dva roky na neschopence tak nárok bych tedy neměl? Děkuji a omlouvám se za tak rozsáhlý text

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Martine,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že jste již 2 roky na nemocenské. Opakovaně jste vyčerpal prodlouženou podpůrčí dobu, která Vám skončí 5.5.2020. Čeká Vás operace, máte obavy, že po dobu rekonvalescence, zůstanete bez finančních prostředků. Zvažujete, zda byste mohl ukončit neschopenku a přihlásit se na úřadu práce, nechat si vystavit novou neschopenku a zažádat o dávky v nezaměstnanosti. Při překročení podpůrčí doby nemáte dále již na nemocenské dávky nárok. Pro obnovení nároku na jejich výplatu je nutné odpracovat alespoň 190 kalendářních dnů.
Ano, přesně jak píšete, na dávky v nezaměstnanosti má nárok osoba, která v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získala, alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Za náhradní dobu pojištění se mimo jiné považuje i forma nemocenské v ochranné lhůtě po skončení pracovního poměru. Nutné je se však na úřad práce registrovat až po skončení nemocenské.
Vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu a dlouhodobé pracovní neschopnosti, můžete zvážit podání žádosti o invalidní důchod. Žádost se podává na Okresní správě sociálního zabezpečení (dle Vašeho místa bydliště). Je vhodné se o tomto kroku, poradit s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav.
Pokud byste měl další dotazy, můžete se mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.        
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice