vraceni prispevku-na-zvlastni-pomucku

Poradenstvívraceni prispevku-na-zvlastni-pomucku
Miroslav asked 2 years ago

dobry den,  v roce 2016 jsem dostal příspěvek na motorové vozidlo. Chtěl bych auto prodat. Nekolikrat jsem ho musel nechávat opravovat, za to jsem zaplatil nemalé částky a uz na to nemam finance a mě nechci do toho ani dalsi davat. Auto se prostě nevyplatí.  Do konce prispevku zbyva skoro 3 roky. Kolik zhruba bCh musel vratit kdybyCh ho prodal? A zda by mi odpustili nejakou castku z důvodu špatného stavu auta (opakovaných oprav ) nebo z jakych důvodů je mozne odpustit vraceni casti příspěvků?    Diky hornicek  

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, pane Horníčku,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že jste před 4 roky získal příspěvek na automobil od úřadu práce. Nyní chcete vůz prodat z důvodu nutných častých oprav. Ptáte se na výši finanční částky, kterou bude třeba vracet úřadu práce. Částka, kterou je nutné vracet, se vypočítá podle vzorce: výše dříve poskytnutého příspěvku se vydělí počtem měsíců, na kolik je poskytován (u nákupu automobilu jde o 84 měsíců). Získané číslo se pak vynásobí počtem měsíců, kolik zbývá do uplynutí stanovené lhůty. Tím se získá výsledná vracená částka. Tento vzorec slouží pouze pro orientační výpočet. Přesnou vratnou částku vypočítává ÚP.
V případě, že jste po koupi vozidla žádal také finanční úřad o vrácení daně z přidané hodnoty, je nezbytné vrátit i poměrnou část vráceného DPH. O vrácení DPH při nákupu automobilu lze žádat pouze 1x za 5 let. Z pětileté lhůty se tak bude počítat případná vrácená poměrná část. Konkrétní částku Vám na základě Vašeho dotazu sdělí finanční úřad. 
 Jakmile je v této věci vydáno rozhodnutí a celý přeplatek vrácen, můžete požádat o nový příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku motorové vozidlo.

Krajská pobočka Úřadu práce může v určitém případě rozhodnout o prominutí povinnosti vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku nebo jeho poměrnou část, konkrétní situace jsou uvedeny v zákoně § 12. odst.4, zákona č. 329/2011.
Jestliže byste se potřeboval na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (poradna)  

Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice