vrácení zvláštní pomůcky po úmrtí osoby

Poradenstvívrácení zvláštní pomůcky po úmrtí osoby
Klára Ševčíková zeptal se před 3 roky

Dobrý den,
otec nedávno zemřel a od pojišťovny měl napsaný elektrický invalidní vozík. Protože ale pojišťovna mu neuznala některé části vozíku (polohování aj.), značnou částku jsme dopláceli, protože to potřeboval. Můžete nám prosím poradit, jak máme postupovat? Musíme vrátit celý vozík pojišťovně, když jsme asi 1/3 ceny (100 000,-) platili my?
Děkuji a přeji hezký den!

1 Odpovědi
Ladislav Loebe odpověděl před 3 roky

Vážená paní Ševčíková,
 
na základě Vámi uvedených skutečností doporučuji kontaktovat příslušnou zdravotní pojišťovnu, která elektrický invalidní vozík (EIV) zapůjčila. Ano, veškeré zdravotnické prostředky, vyjma jednorázových a zhotovených na míru, jsou zdravotní pojišťovnou pojištěnci zapůjčeny v režimu cirkulace. Doporučuji nárokovat vyrovnání se za Vámi pořízené součásti EIV. Pořízení příplatkového příslušenství je nutno doložit fakturami.
Těžko odhadnout, jak se zdravotní pojišťovna postaví k celé věci. Záleží na stáří vozíku a jeho opotřebení. Jako uživatel mechanického invalidního vozíku (MIV) mohu říci jen to, že v případě MIV,  je situace taková, že zdravotní pojišťovny uzavírají s uživatelem smlouvu o vyrovnání a MIV nechávají uživateli za zůstatkovou hodnotu 0,- Kč. Jak postupují zdravotní pojišťovny v případě EIV, nevím.
Lhostejno, zda se jedná o MIV nebo EIV musí technik dodavatele vozíku vystavit protokol o technickém stavu vozíku. Ten následně posoudí revizní technik zdravotní pojišťovny a vydá vlastní revizní zprávu, dle které dále pojišťovna postupuje. Není vyloučeno ani to, že revizní technik bude chtít vozík vidět.
Pokud nedopadne vyrovnání uspokojivě na krajské pobočce zdravotní pojišťovny, doporučuji se obrátit na ústředí příslušné zdravotní pojišťovny a tam nárokovat vyrovnání znovu. Pokud ani tam nedopadne věc uspokojivě, nezbývá, než řešit celou záležitost soudní cestou.
Asi poslední radou je, vozík nevydávat, v případě, že si pro vozík přijede pracovník, technik dodavatele. Ten o tomto sepíše protokol pro zdravotní pojišťovnu s tím, že jedno vyhotovení protokolu byste měli obdržet Vy a jedno vyhotovení je pro zdravotní pojišťovnu. Další Váš postup by se měl odvíjet od postupu zdravotní pojišťovny. Doporučuji ve věci jednat, ať už se věc bude vyvíjet jakkoliv. Ignorace není řešení.
 
Mgr. Ladislav Loebe