vratka-prispevku-na-motorove-vozidlo

On-line poradnavratka-prispevku-na-motorove-vozidlo
Aneta Šinoglová asked 7 days ago

Dobrý den,  v roce 2013 dostala maminka příspěvek na motorové vozidlo, jelikož je na invalidním vozíku. Zároveň v roce 2015 dostala příspěvek na předělání vozidla na ruční řízení. Nyní je auto již skoro 15 let staré a tomu odpovídá i technický stav, do kterého se nevyplatí investovat další finance. Na internetu jsem dohledala, že snad musí vozidlo užívat 84, aniž by musela nějakou část příspěvku vracet. Což by v tomto případě vycházelo. Nicméně mě zajímají dvě věci: 1) platí nějaká lhůta i k příspěvku na ruční řízení2) pokud auto bude likvidováno, musí se toto hlásit úřadu, který příspěvek udělil? Děkuji moc za odpověď a jsem s pozdravem Aneta

1 Answers
Lucie Marková Staff answered 5 days ago

Dobrý den, Aneto,
děkujeme za Váš dotaz, naprosto chápu, že vozidlo už není vhledem ke svému stáří vyhovující. O příspěvek na zakoupení motorového vozidla lze žádat opětovně po uplynutí 84 měsíců od poskytnutí předchozího příspěvku, jak tedy správně uvádíte, lhůta u maminky tedy již uplynula a lze žádat o příspěvek nový. Na příspěvek na úpravu vozidla (ruční řízení) se vztahuje lhůta 5-ti let. Respektive zákon č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením v § 12 uvádí, že povinnost vrátit příspěvek či jeho poměrnou část vzniká v případě, kdy osoba ve lhůtě 60-ti měsíců (u zakoupení vozidla 84 měsíců) přestala využívat pomůcku či přestala být jejím vlastníkem. Tzn. pokud je v obou případech již po lhůtě, není třeba ÚP nic hlásit a můžete podat nové žádosti.
V případě doplňujících dotazů se na nás neváhejte opět obrátit.

S pozdravem

Lucie Marková, DiS.
vedoucí sociální rehabilitace
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2, 612 47 Brno
tel.: +420 733 112 097
e-mail: markova@pcfenix.cz
Lucie Marková, DiS.