Vznikne nárok na PPM?

PoradenstvíVznikne nárok na PPM?
Hana asked 3 years ago

Dobrý den,  Od 1.4.2019 do 31.3.2020 jsem byla na dobu určitou (1 rok) zaměstnaná u 1.zaměstnavatele (pracovní smlouva na úvazek 0,5). Kvůli koronavirové krizi mi nebyla nabídnuta nová smlouva u tohoto zaměstnavatele. V květnu jsem otěhotněla. Od 1.6. jsem nastoupila do nové práce k jinému zaměstnavateli. Nadřízený se dozvěděl o mém těhotenství a během zkušební lhůty, pravděpodobně ještě v červnu, mě propustí. Budu mít nárok na PPM? Datum nástupu na mateřskou by měl být 14.12.2020 (to je 8.tydnu před termínem porodu). Byla by situace jiná, kdybych teď nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství, jak mi kvůli komplikacím v předchozím těhotenství doporučuje lékař? Děkuji 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Hano,
děkujeme za Váš dotaz. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká za splnění dvou podmínek. Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tzn. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku, což znamená být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat dny z různých pojištění (zaměstnání).
Co se týče Vašeho druhého dotazu, kdy se ptáte, zda by byla situace jiná, pokud byste teď nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství, tak podmínkou nároku na nemocenské je, že občan je takzvaně nemocensky pojištěn. To znamená, že je účasten nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vzniká zpravidla dnem, ve kterém zaměstnanec začal vykonávat práci a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. Pro více informací bych Vám doporučila kontaktovat příslušnou správu sociálního zabezpečení dle místa Vašeho bydliště.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková