Žádost o radu

PoradenstvíŽádost o radu
Hana Kozáková asked 2 years ago

Dobrý den,
od roku 2020 mám přiznaný invalidní důchod 1 stupně. Mám agorafobii a nejtěžší depresivní úzkostnou poruchu, endogenní deprese,. Na rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu mám napsáno, že kontrola lékařského posudku je na tento druh onemocnění neúčelná. Znamená to tedy, že nebudu k přezkoumání zdravotního stavu předvolána? Má nová lékařka mi řekla, že to tak zcela není pravda, že je možné, že si mě budou zvát k přehodnocení. Na úzkostnou poruchu mi prý musí zafungovat léky a agorafobie se dá léčit léky a kognitivně behaviorální terapií. Můj psychiatr po 14 letech, kdy jsem k němu docházela onemocněl, tudíž mám novou lékařku. S mým předchozím lékařem jsem zkoušeli různé léky, nyní užívám dva druhy antidepresiv, ale stále nejsem v pohodě. Nyní jsem bez zaměstnání, bývalé zaměstnání jsem neustála a složila  se. Mám opravdu nárok jen na ten 1 stupeň invalidního důchodu? Nebude mi odebrán, když ho mám bez kontroly? Nová lékařka mi sdělila, že ona rozhodně mi ohledně důchodu nic psát nebude, protože dle ní nárok nemám. Bohužel jsem nedokončila střední školu, celý život jsem pracovala v obchodě, bude mi skoro 50let, obchod psychicky nezvládám, navíc v mém bydlišti není práce. Dojíždění do Prahy mi zabere cca 3 hodiny denně. Jsem zoufalá a nevím kudy kam. Kdybych měla jistotu, že mi nebude invalidní důchod toho 1stupně odebrán, tak si pokusím najít práci na doma. Ale žít v nejistotě a čekat, jestli budu předvolána a o důchod přijdu, je pro člověka s mou poruchou šílené. Strachy nemůžu spát. Omlouvám se, jestli jsem Vás příliš zahltila informacemi.
Děkuji mnohokrát za odpověď
Krásný den
Hana Kozáková

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den paní Kozáková,
děkujeme za Váš dotaz. Ano, lze říci, že Vaše lékařka má částečně pravdu, protože může v budoucnu dojít k přezkoumání Vašeho zdravotního stavu. Zároveň chápu a rozumím, že se nacházíte v tíživé situaci, což má vliv i na Váš spánek. Určitě se nemáte za co omlouvat. Právě pro takovéto situace je naše služba určena.
O míře poklesu pracovní schopnosti a tím i stupni invalidity vždy rozhoduje posudkový lékař, který vychází z aktuálních lékařských zpráv od odborných lékařů. Pokud dojde k přezkumu Vašeho zdravotního stavu, doporučuji dodat aktuální (co nejčerstvější) lékařskou zprávu od Vašeho psychiatra s vyjádřením, že Vám nynější antidepresiva příliš nepomáhají.
Při invaliditě prvního stupně je zcela běžné a předpokládá se, že lidé budou pracovat. Zejména práce z domu, jak píšete, by neměla mít na přiznání vliv. Poradila bych Vám, abyste se zkusila obrátit na organizace, které pomáhají lidem s duševním onemocněním. Součástí jejich práce je také pomoc lidem s jejich začleněním. V Jihomoravském kraji se této problematice věnuje sdružení Práh (http://www.prah-brno.cz). V Praze je to např. nezisková organizace Fokus, jejichž stránky naleznete pod tímto odkazem https://www.fokus-praha.cz
 
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková
Mgr. Petr Hytych