Zkrácený úvazek a invalidní důchod, odvody zdravotní a sociální

PoradenstvíZkrácený úvazek a invalidní důchod, odvody zdravotní a sociální
Barbora Novotná asked 2 years ago

Dobrý den ,ráda bych se zeptala jaké odvody budu hradit, jsem v ID 3 stupně , vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu bude moje nenáročná práce- nerovnoměrně rozvrženou 5 hodinovou týdenní práci do které budu jezdit s pečovatelkou aby mi pomohla, pobírám PnP 2 stupně a mám ZTP, můj výdělek se bude pohybovat kolem 3000 Kč hrubého měsíčně ,jaké budou odvody na sociální a zdravotní pojištění. Moc děkuji za Vaší odpověď, hezký den. Barbora

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 2 years ago

Dobrý den, paní Novotná,
děkujeme za Váš dotaz. Výše odvodů se bude odvíjet od toho, jaký typ pracovního poměru máte se svým zaměstnavatelem uzavřený – zda se jedná o pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce (DPP), případně dohodu o pracovní činnosti (DPČ).
Pokud se jedná o zkrácený úvazek při klasické pracovní smlouvě, budou se na Vás vztahovat stejné odvody, jako na všechny ostatní zaměstnance. Pojistné bude hrazeno ze skutečného příjmu, nutnost dopočtu do minimální mzdy v případě zdravotního pojištění se na Vás nevztahuje (viz např. internetové stránky VZP: http://www.vzp.cz/platci/informace/zamestnavatel/vymerovaci-zaklad-a-vypocet-pojistneho/pro-koho-neplati-povinnost-dodrzet-minimalni-vymerovaci-zaklad). Orientačně si výši odvodů a následné čisté mzdy můžete zkusit vypočítat pomocí některé z on-line kalkulaček (např. zde: http://www.kurzy.cz/kalkulacka/mzdova-kalkulacka/).
Pokud by byl Váš pracovní vztah uzavřen v podobě DPP, týkaly by se Vás odvody až od vydělaných 10 000 Kč hrubého za měsíc. U DPČ je pak tato hranice 3 500 Kč měsíčně sjednané mzdy.
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz).
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice