zneuzivani-davek

Poradenstvízneuzivani-davek
Pavel asked 4 years ago

Dobrý den, o jednu mojí známou se stará její synovec, ale ona si pořad stěžuje, že pro ni nic nedělá, spíše se ona v rámci možností stará o něj, příp. jí pomáhají její tři děti. Bydlí sice spolu, ale dokonce jí nepřispívá ani na jídlo a ona vše kupuje sama a živí ze svého důchodu i jeho. Chtěl bych se zeptat, zda je možné tam poslat nějakou kontrolu ze sociálky nebo nevím odkud. Ten synovec totiž pobírá sociální dávky ve výši skoro 13 000,- korun na ni. Děkuji 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den Pavle,
děkujeme za Váš dotaz. Popisujete situaci Vaší známé, o kterou by se měl starat její synovec. Žena si však stěžuje, že pro ni nic nedělá.
Pokud tomu správně rozumím, synovec tedy dostává příspěvek na péči na Vaši známou. Zde jen poupravím formulaci, příspěvek na péči pobírá vždy ta osoba, která potřebuje péči druhého člověka (pečujícího). Na základě domluvy je potom stanoveno, zda dotyčný bude pečujícímu vyplácet částku např. pravidelně na účet, nebo přímou platbou.
Ptáte se, zda je možné, aby úřad práce, který vyplácí příspěvek na péči, provedl kontrolu, na základě podnětu zvenčí. Určitě můžete dát úřadu práce podnět k prošetření daného příspěvku na péči. Další kroky jsou už na samotném úřadu práce, který může provést ohlášenou i neohlášenou kontrolu, zda je příspěvek využíván k tomu určeným účelům. Dříve než Vaše známá využije tuto možnost, může zvážit pozastavení či zrušení platby, oněch zmíněných 13 000 Kč, kterou její synovec dostává a najít si jiného poskytovatele (pečující osobu/osoby) např. její děti, soused apod.
Pokud byste měl jakékoliv doplňující dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396. Případně si domluvit osobní konzultaci. Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovník