zp-sp-platby-u-invalidniho-duchodu-1-stupne

Poradenstvízp-sp-platby-u-invalidniho-duchodu-1-stupne
mariana asked 3 years ago

dobrý den,
musí moje matka, která má přiznaný částečný invalidní důchod 1.st. neplatit odvody za zdr. poj. a soc. poj., když bude hlášená na U (prostě nikde evidována)
Děkuji 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Mariano,
děkujeme za Váš dotaz. Hned na úvod bych Vás požádala o případné upřesnění aktuální situace Vaší matky. Nicméně platí, že příjemce invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně by měl vykonávat alespoň v částečné míře výdělečnou činnost, ze které je odváděno sociální pojištění, protože jinak doba pobírání ID I. stupně se nezapočítává jako náhradní doba pojištění.
Pokud Vaše matka pracuje, tak přesto, že je invalidní důchodce, tak ze zákona jí bude strháváno zdravotní a sociální pojištění jako u ostatních pracujících. Rozdíl je akorát v tom, že Vaše matka může uplatnit slevu na invaliditu. Pokud Vaše matka nepracuje, tak by měla být vedena na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, aby doba evidence na ÚP se jí mohla alespoň v určitém rozsahu počítat jako náhradní doba pojištění. Co se týče zdravotního pojištění, tak to je za Vaší matku hrazeno státem, jelikož je příjemcem invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně. 
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková