Zpětné přiznání invalidního důchodu

PoradenstvíZpětné přiznání invalidního důchodu
Hana zeptal se před 3 roky

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu. V březnu v roce 2019 jsem onemocněla vážnou nemocí, se kterou jsem doposud na nemocenské. Výplata nemocenských dávek mi však byla zastavena v květnu 2020, uplynutím podpůrčí doby. Dnes mi přišlo rozhodnutí o přiznání ID I. stupně ke dni květen 2020. Nemoc však vznikla v březnu 2019. Je možné podat odvolání na to, aby mi byl ID přiznán k datu březen 2019, tedy k datu vzniku nemoci? Pokud mohu na toto podat odvolání, a bylo by mi vyhověno, musela bych vracet nemocenské dávky nebo by mi zpětně vyplatily částku ID I. stupně, i když jsem pobírala nemocenskou?
Moc děkuji za Vaši odpověď.
 

1 Odpovědi
zeManek624 Personál odpověděl před 3 roky

Dobrý den Hano,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že Vám výplata nemocenských dávek byla zastavena v květnu kvůli uplynutí podpůrčí doby. Dnes Vám bylo doručeno rozhodnutí o přiznání ID I. stupně. Vznik invalidity byl přiznán k měsíci květnu. Ptáte se, zda můžete podat odvolání, aby Vám byl ID přiznán k březnu 2019.
Od března 2019 do května 2020 Vám byla vyplácená nemocenská, tudíž Vám za toto období nemůže být přiznán ID (pokud ID máte na stejnou diagnózu, jako jste měla pracovní neschopnost). Nelze totiž pobírat ID a nemocenskou na stejnou diagnózu. Nemocenské je navíc obvykle o něco vyšší než přiznaný ID.
Pokud byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396. Případně si domluvit osobní konzultaci. Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice