ztp a dálniční známka

Poradenstvíztp a dálniční známka
Jaroslava fišerová asked 3 years ago

Dobrý den,
mám otce, který je držitelem ZTP. Vozidlo je však registrováno na jinou osobu. Otec má platný řidičský průkaz, nebo občas toto vozidlo používám já. Vzhledem k tomu, že používáme část placeného úseku dálnice, kupovala jsem každý rok dálniční známku. Je to nutné ? nebo předmětné vozidlo známku mít nemusí?
 
Děkuji J. Fišerová

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Fišerová,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že Váš otec má průkaz ZTP. Vozidlo, které využívá, je registrováno na jinou osobu. Ptáte se, zda je nutné kupovat dálniční známku, když jezdíte po placeném úseku dálnice. Pokud Váš otec bude přítomen ve vozidle, není nutné mít dálniční známku, to se týká i elektronické dálniční známky (platící od roku 2021). Při případné silniční kontrole postačí prokázat se průkazem ZTP. Osvobození od poplatku není vázané na automobil, ale na osobu s platným průkazem ZTP nebo ZTP/P. To znamená, jestliže Vás na cestě nebude doprovázet otec, buď jako řidič nebo spolujezdec, je nutné si dálniční známku zakoupit.  
Pokud byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 na naši poradnu.   
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice