ztp

Poradenstvíztp
Markéta asked 5 years ago

Dobrý den ,31 května končí synovi platnost ZTP a mobilita na úřadě jsem byla v lednu ,pak v březnu a tam řekli ,že nemůžu žádat o tolik dní dřív ,že to nejde dřív jak o 40dní dřív před koncem.Pro léky musíme se synem do Prahy a bez auta se neobejdem-odpověd zněla to se nedá nic dělat ,oni nemůžou dřív to napsat.Jak to teda je- Syn má zatím ZTP2 ,ale přesto sám nikam nemůže musí mít doprod ,do školy ho vozím i domů-léky nám píšou jedině v Praze na spec.ambulanci.DĚKUJI

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Markéto,
 
děkujeme za Váš dotaz. Je pravdou, že pracovníci úřadu práce leckdy nechtějí (resp. nemohou) přijmout žádost o nový průkaz OZP dříve, než měsíc před koncem platnosti toho stávajícího. Pokud má Váš syn nárok na průkaz přiznaný trvale a končí platnost samotné kartičky, může pracovnice úřadu práce namítnout, že řízení o novém průkazu zahájí úřad práce sám měsíc před vypršením platnosti stávajícího průkazu.
 
V případě, že pracovnice Vámi podávanou žádost nepřijme, můžete slušně namítnout, že vyřízení trvá zpravidla výrazně déle než měsíc a že na průkaz jsou vázány různé výhody. Ty však samozřejmě bez platného průkazu není možné využívat. Pokud takováto argumentace nezabere, můžete žádost podat na podatelně daného úřadu, případně ji zaslat poštou. Bohužel není možné vystavit ani žádný dočasný průkaz OZP.
 
Důležitou věcí je mít u praktického lékaře co nejaktuálnější lékařské zprávy od odborných lékařů, které v souvislosti se svým zdravotním postižením Váš syn navštěvuje (tedy např. neurolog, ortoped, oční lékař apod. – podle typu zdravotního postižení).
 
Co se týká příspěvku na mobilitu, pokud bude žádost o nový průkaz podána v době, kdy platí či platil současný průkaz, bude výplata příspěvku na mobilitu pouze pozastavena. Jakmile Váš syn dostane nový průkaz OZP, bude příspěvek na mobilitu opět vyplácen a bude doplacen i zpětně za dobu pozastavení výplaty. Není tedy zapotřebí si o něj žádat znovu. Pokud byste z jakéhokoliv důvodu nestihla podat žádost o nový průkaz OZP před skončením platnosti toho stávajícího (což podle Vašeho dotazu nepředpokládám), bylo by nezbytné zažádat o příspěvek na mobilitu znovu.
 
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další otázky, můžete se obrátit opět na poradnu PCF či přímo na mne, a to e-mailem (vesela@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
 
S pozdravem
 
Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.