Euroklíč. Co to je a proč si jej pořídit?

Co je to Euroklíč a proč si jej pořídit?

Euroklíč je speciální klíč, který je nezbytný pro odemykání míst osazených Eurozámkem. „Euro“ je proto, že je použitelný pro všechna místa v Evropě (a dokonce i v USA), která jsou osazená Eurozámkem.

K osazování různých míst Eurozámky se na mnoha místech přistupuje proto, aby nemohlo docházet ke zneužívání (bezbariérové toalety, výtahy apod.) lidmi bez zdravotního postižení, případně aby nedocházelo k poškozování prostor vandaly apod. Někde jsou proto Eurozámkem osazeny i schodišťové plošiny či výtahy.

Počet míst osazených Eurozámkem se v České republice i v Evropě neustále zvyšuje – můžete se s ním setkat na toaletách v obchodních centrech, na nádražích, v knihovnách či jiných veřejných místech. Je tedy jistější mít vlastní Euroklíč stále u sebe a nespoléhat se na to, že si ho v případě potřeby můžete vypůjčit např. u informačního pultu.

Kdo může získat zdarma Euroklíč a co je k tomu potřeba?

O Euroklíč si může požádat každý člověk se zdravotním postižením, držitel průkazu TP, ZTP, ZTP/P, diabetik, stomik, onkologický pacient, člověk trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou) a močovými dysfunkcemi, který má bydliště v ČR.

K vyzvednutí Euroklíče je potřeba pouze občanský průkaz, platný průkaz TP, ZTP či ZTP/P, příp. průkaz diabetika.

Kde je možné si Euroklíč vyzvednout?

V Jihomoravském kraji je možné si Euroklíč vyzvednout na odboru sociálních věcí úřadu podle místa trvalého bydliště žadatele, případně po předchozí telefonické domluvě na brněnské pobočce Národní rady osob se zdravotním postižením. Kontakty na pracoviště Vám v případě potřeby rádi předáme.

V ostatních krajích je situace velmi podobná, konkrétní informace naleznete na internetových stránkách www.euroklic.cz.

Co dělat v případě ztráty nebo odcizení Euroklíče?

Může se stát, že Vám Euroklíč někdo odcizí, případně jej někde ztratíte. V takovém případě můžete prostřednictvím pražské pobočky Národní rady osob se zdravotním postižením získat Euroklíč nový, tentokrát již s doplatkem 400 Kč.

V případě jakýchkoliv dotazů se samozřejmě můžete obracet na pracovníky sociálního poradenství PCF.

Použité zdroje:

Internetové stránky Euroklíč. Dostupné na www.euroklic.cz.

23.04.2018 |