Filmový festival Karlovy Vary 2021

Zvoní telefon….volá Petra: „Čau Léňo, tak jsou tady po coroně zase Vary… co Ty na to?  Jedeme?“ Lenka: „Fakt? Už zase? Tak to pojedeme se ubytovat zase na naše obvyklé místo ne?“ Naše bezbariérové útočiště. Ubytování si jistě zajistíte předem na internetu, možností je spousta, jen zbytečně neotálejte.

A tak se taky stalo. V pátek 20. srpna 2021 jsme se sešly na vlakovém nádraží v Brně.

Lehce po 8 hodině ráno jsme odjely směr Praha. Cesta byla výborná, protože v jednom „kupéčku“ nás cestovalo hafo na malém prostoru. Dva neskladní vozmeni na električáku, tři asistenti, jeden velký pes a asi 5 báglů. Potkaly jsme také filmové nadšence, tak jsme se museli nějak vměstnat. Nakonec to byla vtipná jízda.

Cesta do Prahy rychlíkem utekla raz dva a také jsme zjistily, že je dobré mít průkaz ZTP/P u sebe. My jsme ho zapomněly a dost jsme musely bojovat s průvodčími – naštěstí nám to prošlo . Dopadlo to dobře, měly jsme aspoň fotku ZTP/P na messengeru a fešáckého psa s sebou, který nás vylíže z každého problému a ještě nám otevírá dveře tam, kde by to bez něho bylo nereálné.

Připomínám ještě je potřeba stáhnout si QR kód do aplikace Tečka o vašem očkování či platném testování ohledně covid 19. Bez toho nelze se na MFFKV dostat. Ukážete aplikaci s kódem na registraci a dostanete náramek na ruku, díky kterému se dostanete do kinosálů. Kinosály i Městské divadlo jsou bezbariérové, až na dva, kam se jako vozíčkáři nedostanete. Sál B v hotelu Thermal a Lázně 3 vám jsou nepřístupné. Ale jinak máte na výběr z deseti dalších kinosálů.  

V Praze jsme měly dvě hodiny pauzu na kávu a vyvenčení psiska v parku mezi bezdomovcema. A pak nás sympatický chlapík od Českých drah dovedl až k vlaku. Do krásných Karlových Varů nás přivezl vlak vcelku na čas cca před 16 hodinou a tam nás již čekala bezbariérová dodávka od „Kina bez bariér“, která nás dovezla až na místo sjednaného ubytování.

Po ubytování jsme nelenily a nechaly se zavést ještě v podvečer do Thermalu, kde jsme se zaregistrovaly do „Kina bez bariér.“ Kino má  pro vozíčkáře zdarma lístky na filmy v omezeném množství. Kdo dřív přijede, ten vidí vysněný nebo náhodně vybraný film. Lístky je možné si telefonicky objednat 24 hodin předem. Také je možné se mezi filmy nechat k jednotlivým kinosálům dopravit. Případně na ubytování až do půlnoci. Prostě skvělá služba. Vše je zdarma. Pro vozíčkáře i jeho doprovod. Řidiči bezbariérové dopravy – pražská přepravní společnost Transit handicap – jsou neuvěřitelně laskaví a ochotní borci.

A jestli chcete občas potkat nějakou tu celebritu a před „Thermalem“ se výborně najíst, pak jste rozhodně na správném místě. Nesmíte zapomenout navštívit muzeum Becherovky, které je plně bezbariérové. Objednat se na exkurzi je potřeba den předem. Krásná interaktivní výstava s výkladem a nezbytnou ochutnávkou čtyř druhů Becherovky. Zde v místním firemním obchůdku nakoupíte domů svým blízkým kvalitní tekuté suvenýry. Během celého festivalu probíhá doprovodný program plný koncertů, dobrého jídla, ochutnávek alkoholu a také můžete ochutnat ze speciálního pítka místní prameny.

Po mnoha letech ježdění na tento festival jsme pochopily, že vidět co nejvíc filmů není vždy výhoda. Užily jsme si samozřejmě i focení na červeném koberci, které je právě možné díky tomu, že „Kino bezbariér“ zde má zkratku pomocí bezbariérových nájezdů. Musím vypíchnout opravdu skvělé služby plné ochoty, úsměvů a pohody od zaměstnanců Kina bez bariér od ranních hodin až do pozdních večerních hodin.

Těch pět krásných dní ve Varech jsme si užily skvělou zábavu, dobré občerstvení, potkaly spoustu lidí včetně kamarádů z Brna, kteří měli stejný cíl. Viděly jsme 9 filmů různé kvality, spoustu celebrit v luxusních robách, zahajovací celovečerní koncert Jesus Christ Superstar, ohňostroj a nezapoměly jsme ochutnat lázeňské oplatky a vřídelní prameny. Domů jsme přijely opět vlakem do našeho Brna.

Tak tedy za rok Vary naviděnou… my tam budeme! A co vy přátelé, potkáme se…?

Lenka Víchová a Petra Čermáková + asistenční pes Voody

28.09.2021 |