Kombinace průkazu ZTP (ZTP/P) a parkovacího průkazu po zavedení elektronických dálničních známek v 2021

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

ještě než si pomyslně odskočíme do poradny za dalším dotazem, který se nám v posledních měsících často objevuje, máme pro vás důležitou informaci týkající se úpravy částky životního a existenčního minima. Od 1. dubna 2020 dojde ke zvýšení obou těchto částek. V případě životního minima pro jednotlivce dojde ke zvýšení na 3 860 Kč (nyní je 3 410 Kč) a existenční minimum se zvýší na 2 490 Kč (nyní je 2 200 Kč) měsíčně. Ke zvýšení částek životního minima dojde samozřejmě i pro jednotlivé členy domácnosti.

Především zvýšení životního minima může mít vliv na nárok na některé z dalších sociálních dávek – např. přídavek na dítě, porodné či na výši příspěvku na nákup motorového vozidla.

Naposledy byly částky životního a existenčního minima zvýšeny v roce 2012.

Kombinace průkazu ZTP (ZTP/P) a parkovacího průkazu po zavedení elektronických dálničních známek v 2021

Společně s rokem 2021 má do České republiky přijít novinka v podobě elektronického výběru mýtného i pro automobily do 3,5 tuny. Těch se tento systém dosud netýká a je nezbytné kupovat si nalepovací dálniční známky. Díky tomuto systému je však jednoduché doložení nároku na jízdu bez dálniční známku, pokud se jedná o držitele průkazu ZTP (s výjimkou sluchově postižených) či ZTP/P a parkovacího průkazu osoby se zdravotním postižením.

V posledních měsících se na nás ale obracejí klienti s dotazem, jak bude tato problematika vyřešena právě s přechodem na elektronický systém. V současné době můžeme říct bohužel jenom to, že konkrétní způsob řešení zatím stále neznáme – ještě probíhají jednání o možných variantách, přičemž se pečlivě zvažují jejich možné výhody a nevýhody. Stále se ale počítá s tím, že pro držitele průkazu ZTP (s výjimkou sluchově postižených) či ZTP/P a parkovacího průkazu osoby se zdravotním postižením zůstane možnost jezdit po českých dálnicích bez nutnosti uhradit poplatek za využívání zpoplatněných úseků českých silnic a dálnic.

Zatím se jako nejpravděpodobnější způsob prokázání nároku na osvobození od poplatku jeví systém stávající – tedy umístění parkovacího průkazu viditelně za čelním sklem a prokázání se průkazem ZTP či ZTP/P. Vzhledem k postupnému nabíhání celého systému lze předpokládat, že toto řešení bude využíváno nejen v roce 2021, ale i v roce 2022.

Jakmile budeme mít nové informace, zcela jistě vás o tom budeme informovat.

Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.

Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.

25.02.2020 |