Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

Kristýna Ryška a Ondřej Fencl re(sus)citovali poezii pro Fenix

poeticky vecer report 9b9e3ad8
Publikováno:
24. 5. 2024
fenix czechmade banner b3bea5bb

Herečka Kristýna Ryška a hudebník Ondřej Fencl. To je složení hudebně-poeticko-divadelního projektu, který si klade za cíl „rehabilitovat“ poezii ve smyslu vrátit ji zpátky k lidem. Přesně s tímto sdělením se nadšení Feničané zúčastnili Poetického večera 20. května v brněnském Café Práh, kde herečka známá například ze seriálu Zlatá labuť a dlouholetý frontman skupiny Hromosvod připravili představení speciálně pro ně.

Přes šedesát hostů se krátce po osmnácté hodině velmi rychle naladilo na atmosféru krásného uměleckého zážitku. Ondřej Fencl uvedl představení písní a pak už nebránilo nic tomu, aby Kristýna Ryška recitovala české autory za doprovodu jeho hry na klávesy. Spojením hudby a vybrané české poezie si účinkující získali mnoho nových fanoušků. Ve čtyřech tematických blocích básní se střídali autoři Jaroslav Seifert, Václav Hrabě, Jan Skácel nebo František Hrubín. Jednotlivé poetické série prokládal Fencl skladbami, jako jsou Blues o spolykaných slovech, Variace na renesanční téma a další. Zazněly také poutavé úryvky dopisů, které si mezi sebou čeští básníci posílali.

Děkujeme všem přítomným za pozitivní zpětnou vazbu k večeru. Největší poděkování patří Ondrovi a Kristýně, kteří pro nás dokázali poezii skutečně re(sus)citovat a ukázali tak, že se ani v dnešní době není třeba veršů bát. Věříme, že se u tohoto osobitého kulturního zážitku opět shledáme.

Za krásné prostory děkujeme Café Práh a za výborné občerstvení Giraffy – Fresh Catering Brno.