Mistrovství světa v armwrestlingu

Dlouholetý člen našeho ParaCENTRA Fenix vozíčkář Martin Zábojník se zúčastnil světového šampionátu v armwrestlingu v bulharském Blagoevgradě a na levou ruku v kategorii disabled legs získal skvělou stříbrnou medaili. Šampionátu se zúčastnilo celkem 1300 sportovců z 52 států a o to je Martinův úspěch cennější.

Martin nastoupil v kategorii do 75 kg a všechny své soupeře překvapil svojí silou a hlavně vytrvalostí. Všechny z jeho vítězných zápasů, kde si mimo jiné připsal skalpy reprezentantů Turecka, Rumunska a Arménie, trvaly několik desítek vteřin. A když jsou takové zápasy hodně vyčerpávající, Martinovi se podařilo probít až do samotného finále. Tam už ale nestačil na zkušenějšího a silově více disponovaného Ukrajince Ruslana Chuliieva. Zisk titulu vícemistra světa je však i tak obrovským úspěchem. Na pravou paži pak ještě přidal Martin bodované osmé místo.

Martin se nad soutěžním pákařským stolem ukázal po dlouhých osmi letech a jde vidět, že nic ze svého umění nezapomněl. Samotnému mistrovství světa předcházela tříměsíční příprava, která gradovala na samotném mistrovství. Martin měl vypracovaný individuální tréninkový plán pro posilovnu, kde se potil čtyřikrát týdně. Jednou týdně pak dojížděl do nedalekého Hluku, kde za místní AWC Hluk startuje a připravoval se s ostatními členy pod vedením hluckého a zároveň i reprezentačního kouče Dušana Tesaříka. Tady se trénovala zejména technika a vytrvalost při samotných zápasech. Poslední, ale i tak hodně těžkou zkouškou bylo, že Martin musel do své kategorie snížit hmotnost o deset kilogramů, což bylo pro něho asi to nejtěžší. Ale i toto bravurně zvládl a jak jde vidět, dřina se vyplatila.

31.10.2016 |