Mohu pracovat, i když pobírám invalidní důchod ve třetím stupni?
Lidé, kterým byla přiznána invalidita III. stupně, často sobě i nám kladou otázku, zda vůbec mohou pracovat a pokud ano, na co by si měli dát pozor. Na tyto otázky se dnes podrobněji podíváme.
Byla mi přiznána invalidita III. stupně. Můžu i přesto pracovat?
Pracovat můžete.
České zákony Vás v tomto nijak neomezují a je tedy jen na Vašem zvážení, jestli pracovat chcete nebo ne. Na rozdíl od nižších stupňů ID se Vám totiž pobírání invalidního důchodu ve třetím stupni započítává do náhradní doby zaměstnání, tudíž se Vám tato doba zahrne do potřebné doby pro nárok na starobní důchod. V tomto ohledu jste tedy zabezpečení. Pracovat však můžete chtít z řady dalších důvodů.
Je něco, na co bych si měl dát pozor při výběru zaměstnání?
Řada lidí se domnívá, že musí ve svém výběru zaměstnání zohlednit výši výdělku, pracovní dobu, typ práce a podobně. Zákon však nic takového neupravuje, tudíž nemusíte mít obavy například z toho, že byste pobíráním vyššího platu ohrožovali svůj nárok na ID III. stupně.
Přesto je tu však jedna věc, kterou byste si měli dobře pohlídat. Pracovníkům je vždy doporučováno dát si pozor, aby díky svému zaměstnání tzv. nevypadali příliš zdravě. Obecně platí, že při pobírání ID pro invaliditu III. stupně máte pracovní schopnost sníženou o 70 % a více. V dnešní době se však dá využít řady prostředků, které Vám sníženou pracovní schopnost pomůžou vhodně nahradit – např. práce z domova, zkrácená pracovní doba, uzpůsobené pracovní místo apod.
Mám jít k posudkovému lékaři na přezkum. Hrozí mi něco, když pracuji?
Skutečnost, že pracujete, bude s největší pravděpodobností řešena během přezkumu invalidity. K této kontrole jste přizváni buď jednou za čas na základě pravidelného přezkumu (ten probíhá ve většině případů po jednom až třech letech), nebo – což se stává častěji – na základě informace od lidí, tedy tzv. na udání, které musí být prošetřeno. V takovém případě je důležité dokázat, zda jsou podmínky, za kterých svou práci vykonáváte, opravdu vhodně upravené. V opačném případě by Vám totiž mohli stupeň invalidity snížit. Proto je opravdu důležité zamyslet se nad Vašimi pracovními podmínkami a tím, zda odpovídají snížení Vaší pracovní schopnosti. V případě jakýchkoli pochybností se neváhejte obrátit na naši poradnu, kde můžeme Vaši pracovní pozici a podmínky zkonzultovat a nezávazně odhadnout, jestli by mohl při přezkumu vzniknout problém.
Bc. Tereza Vacová
Použité zdroje:
www.mpsv.cz/cs/25021
www.praceprozp.cz/zamestnavani-ozp/zamestnavani-ozp-v-ramci-zakoniku-prace/706-3-3-soubeh-pracovniho-pomeru-s-priznanim-invalidniho-duchodu
Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.