Nestyďte se požádat nadace o příspěvek

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

podzim se dostavil v plné síle, a tak ani my neusneme na vavřínech a máme zde pro vás opět naši pravidelnou rubriku.

Než se budeme věnovat našemu hlavnímu tématu, máme pro vás důležitou informaci týkající se změny ve výši ochranného limitu u doplatků za léky. Od ledna 2020 se totiž u poživatelů invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně a u pojištěnců, kteří byli uznáni invalidními ve II. nebo III. stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění, snižuje ochranný limit na 500 Kč za rok. Důležité je doložit skutečnost o přiznaném důchodu či invaliditě kopií rozhodnutí o invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně, resp. kopií posudku o posouzení zdravotního stavu. Aby se vám doplatky započítávaly hned od začátku příštího roku, je nezbytné doložit zdravotní pojišťovně kopii rozhodnutí do 31. prosince 2019. V případě změny zdravotní pojišťovny pak doložíte kopii rozhodnutí co nejdříve po 1. lednu 2020 své nové zdravotní pojišťovně. Pokud kopii rozhodnutí nedoložíte, budou se na vás vztahovat ochranné limity podle věku.

Nestyďte se požádat nadace o příspěvek. Proto zde nadace jsou…!

Mnozí z vás se jistě již setkali s některou z následujících situací: vybrali jste si nový invalidní vozík, případně nějaké komponenty, ale zdravotní pojišťovna uhradí jenom menší část celkové pořizovací ceny. Nebo se chcete aktivně zapojit do sportovních aktivit, ale pořízení handbiku je finančně velmi náročné. A nebo si potřebujete koupit auto, ale příspěvek od úřadu práce nepokryje celou pořizovací částku. Co teď? Zvolit levnější, ale ne úplně vyhovující variantu? Odložit nákup pomůcky a našetřit ještě něco navíc? Nebo se dokonce svého snu vzdát? Je zde ještě jedna možnost: oslovit nadace a požádat je o poskytnutí příspěvku.

Každá nadace je sice trošku jiná – má určitou cílovou skupinu, přispívá na různé pomůcky či aktivity a má trochu odlišné podmínky podání žádosti a přiznání příspěvku. Jedno však mají společné: jsou zde proto, aby pomáhaly lidem, kteří nemohou z vlastních zdrojů uhradit plnou pořizovací cenu či nezbytný doplatek pomůcky či aktivity. Nemusíte se tedy ostýchat některou nadaci či některé nadace oslovit a o příspěvek je požádat. Právě proto ty nadace existují!

Klienti, kteří se na poradnu ParaCENTRA Fenix již kvůli možnosti oslovit nadace obrátili, žádali nejčastěji o příspěvek na nový invalidní vozík či jeho komponenty (např. lepší zádovou opěrku), automobil či handbike. Obrátit se na nás můžete samozřejmě i vy nebo vaši přátelé a známí. Rádi poskytneme kontakty na nadace přispívající na vámi zvolenou pomůcku a podle potřeby pomůžeme i s vyhotovením průvodního dopisu či s vyhledáním informací o případných potřebných přílohách. Kontaktovat nás můžete osobně, telefonicky i e-mailem.

Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.

Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.

28.10.2019 |