Práce přes agenturu a její úskalí
Možná jste v situaci, kdy zvažujete, zda přijmout či nepřijmout práci přes agenturu, ale nejste si jistí, co práce přes agenturu obnáší. V tomto článku Vám přinášíme několik rad a tipů, abyste se lépe orientovali při výběru zaměstnání a hlavně si byli jisti, na co odpovídáte.
Jak pracovní agentura funguje
Pro začátek je dobré vědět, že pracovní agentura funguje jako zprostředkovatel zaměstnání. Člověk, který hledá zaměstnání přes agenturu, se musí v agentuře nejdříve zaregistrovat a pokud pro něj agentura najde odpovídající uplatnění, pošle jej pracovat do konkrétní firmy. Důležité je zmínit, že pracovní smlouvu zaměstnanec uzavírá s agenturou práce, ne s firmou. Firma si totiž pracovníka v podstatě jen pronajímá. Zaměstnanci agentury mají nárok na stejné zacházení jako kmenoví zaměstnanci firmy, co se týká rozvržení pracovní doby, mzdy, přestávek, benefitů, pracovních pomůcek nebo čerpání dovolené. Možná si kladete otázku, kdo za Vás bude odvádět zdravotní a sociální pojištění.
Pracovní smlouva nebo dohoda o provedení práce
Agentura jako zaměstnavatel odvádí za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění a pracovní poměr u agentury se počítá do doby pojištění pro nárok na důchod. Agenturní zaměstnanec agentuře nic neplatí, nic se mu nestrhává ze mzdy a má stejný plat, jako kmenoví zaměstnanci na stejné pozici. Agenturní zaměstnání lze vykonávat pouze na základě klasické pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Dohodu o provedení práce (DPP) vám agentura nabídnout nesmí. V momentě, kdy Vám agentura najde vhodné zaměstnání, měli byste dostat také smlouvu, která obsahuje místo a dobu výkonu práce, mzdové a pracovní podmínky, včetně podmínek pro předčasné ukončení dočasného přidělení. Bohužel podmínky pro předčasné ukončení zákon nijak neupravuje, proto raději nečekejte dvouměsíční výpovědní dobu ani odstupné.
Pokud jde o dobu výkonu zaměstnání, nesmí vás agentura jedné firmě propůjčit na víc než dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Z pravidla ovšem existují dvě výjimky, a to sice, když o delší setrvání v dané firmě sami výslovně požádáte, nebo když zastupujete za kmenového zaměstnance firmy na mateřské nebo rodičovské dovolené.
Rada na závěr
A jedna rada na závěr, pokud se chcete registrovat u některé z pracovních agentur, zjistěte si předem, jestli má povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Můžete se také podívat, jestli je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb (www.apps.cz).
Pokud Vás článek zaujal a potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naše sociální poradenství, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.
Mgr. Klára Ševčíková
Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.
27.07.2020 | Poradna