Psychohygiena v čase karantény aneb jak z toho doma nezblbnout

Sama jsem nad tím „jak doma nezblbnout“ začala intenzivněji přemýšlet v pondělí, kdy jsme se na poradě dohodli, že Fenix zůstane do odvolání uzavřen a zaměstnancům tedy započne práce z domova, tzv. homeoffice. Jako vše, i toto má své plusy a mínusy, které se mohou odrazit právě na našem duševním rozpoložení.

V této nelehké době je důležité myslet nejen na své fyzické zdraví, ale také na naši psychickou pohodu. Tyto dvě složky spolu jdou ruku v ruce, proto je dobré o obě pečovat. Je normální a pochopitelné, že nyní zažíváte nejistotu, strach, možná i úzkost. Dostali jsme se do situace, která je pro nás nová a v mnohém neznámá, a o to větší je to nápor na naši psychiku. Je důležité uvědomit si, jak se cítíme, netrestat se za to, že máme obavy (o zdraví, finance, rodinu apod.). Zodpovědět si, co konkrétně nám dělá starosti. Tomuto strachu byste neměli podléhat. Může pomoci si o svých obavách promluvit s někým blízkým. Jak se říká: Sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílené trápení je poloviční trápení. Vědomě se snažte udržet klid, racionalitu a kritické uvažování.

Rozumím tomu, že udržet si v takovéto situaci nadhled a racionální uvažování není nic jednoduchého. Události posledních dnů s sebou nesou značné omezení, každý z nás hledá způsoby, jak se s nastalými událostmi vypořádat. Zejména se nás všech dotklo vyhlášení karantény. Přemýšlíme nad tím, co vše nemůžeme, pojďme se ale společně zamyslet nad tím, co naopak dělat můžeme a k čemu je možné čas strávený doma využít. Na internetu už koluje mnoho článku na téma psychohygieny v karanténě. Snažila jsem se vybrat rady a tipy psychologů, které vnímám jako přínosné a zároveň přidat své připomínky. I kdybyste si z následujícího výčtu vybrali jednu věc, která Vám toto období pomůže překlenout, budu za to ráda. Pokud Vám nebude něco vyhovovat, nenuťte se do toho. Věřím tomu, že i Vás samotné napadne, co dalšího by se dalo do seznamu uvést.

1. Udržuj své běžné zvyklosti

Patří sem vše to, co jste zvyklí normálně dodržovat. Takže nezapomínejte na dostatek spánku, pestrou a pravidelnou stravu apod.

2. Udělej si plán

Zrovna tento bod jsem aktivně využila včera, kdy jsem si orientačně rozvrhla aktivity na následující týden. Mít plán je dobré už z toho důvodu, že to, co je pro člověka předvídatelné, snižuje míru stresu. Proto pokud máte chuť, zkuste si vytvořit rozvrh činností a aktivit, které Vás budou jednotlivé dny čekat. Nezapomeňte prokládat nezbytné úkoly (např. vaření, úklid, práce) s relaxačními aktivitami (např. četba, hudba, malba atd.). Plán by měl být pestrý.

3. Udržuj sociální kontakty/vztahy

Dnes jsem slyšela názor, že si po této zkušenosti budeme konečně vážit kontaktu s lidmi tváří v tvář. Moderní doba nám nyní umožňuje odloučení od našich blízkých částečně nahradit kontaktem online. Výhodu nyní mají ti, co mají neomezené volání do všech mobilních sítí, další možností jsou sociální sítě, Skype hovory, e-mail. Pokud je to možné, i v tomto můžete udržovat určitou pravidelnost a např. jednou za dva dny v pravidelný čas jedním z uvedených způsobů kontaktovat rodinu, přátelé. Myslím si, že i oni budou rádi, že si mají s kým promluvit. S tím souvisí i další tip.

4. Soustřeďte se i na jiná témata, která nesouvisí s COVID-19

Až budete volat svým přátelům nebo večeřet doma s rodinou, zkuste si dát stopku ohledně tématu souvisejícího s koronavirem. Je přirozené, že o tom potřebujeme mluvit a sdílet své obavy. V určité intenzitě toto sdílení člověku může pomoci. Ale jakmile se překročí určitá mez, mohou být tyto rozhovory kontraproduktivní a naopak ve Vás vyvolávat ještě větší napětí a obavy. Na to navazuje následující rada.

5. Informovanost je důležitá, ale všeho s mírou

Je důležité být vždy obeznámen s aktuální situací. Soustřeďte však svoji pozornost hlavně na ověřené informace (např. web hygienické stanice, www.koronavirus.mzcr.cz, nebo ČT24). Zkuste se také zamyslet nad tím, kolik času denně strávíte čtením článku nebo sledováním reportáží o koronaviru. Sama jsem si v jednu chvíli uvědomila, že tomu do jisté míry propadám, proto se čas, který věnuji čtením článků a sledování reportáží, snažím mít pod kontrolou.

6. Zkuste hledat pozitiva

Mám obavy, že mě za tuto větu někdo obviní, že jsem sluníčkář a neuvědomuji si závažnost situace. Někteří lidé však skutečně vnímají čas strávený v karanténě pozitivně v tom, že mohou být doma s dětmi, partnerem, nebo mají čas konečně sami na sebe, nemusí se za ničím hnát, zkrátka mohou konečně zpomalit. Je to jen na Vás, jak tento čas využijete, zda se budete vzdělávat, učit se něčemu novému. Můžete se věnovat těm činnostem, které jste dlouho odkládali kvůli nedostatku volného času. Někteří lidé se rozhodli ve svém volném čase být prospěšní společnosti, např. šijí roušky, natáčejí vzdělávací videa, doučují školáky po Skypu apod. Možností není málo, záleží na nás, i s ohledem na náš zdravotní stav, jak s tímto časem naložíme.

Připojuji tipy, které můžete využít, je však nutné mít připojení k internetu. Je to jen zlomek toho co online svět nabízí. Někteří umělci, hudebníci, společnosti apod. se rozhodli, že budou dělat různé aktivity, které budou online ke zhlédnutí.

Krizová pomoc

V neposlední řadě chci zmínit krizové linky, na které se můžete obrátit, když budete cítit, že je pro Vás situace po psychické stránce příliš náročná a potřebujete si promluvit s odborníkem. Je zcela legitimní si pro sebe vyhledat pomoc, obzvlášť v době nouzového stavu. Linky jsou na to připravené. Hovory na Krizových linkách probíhají anonymně.

  • Linka první psychické pomoci – 116 123 (dospělí v krizi, nonstop, zdarma)
  • Modrá linka 608 902 410, Linka důvěry v nouzovém stavu 731 197 477, Modrá linka funguje také přes chat, skype, e-mail.
  • Linka bezpečí – 116 111 (děti, mládež a studující do 26 let, non-stop, zdarma)
  • Dětské krizové centrum – 241 484 149 nebo 777 715 215 (děti nebo jejich rodiče, pokud si nevědí rady, jak s dětmi o nastalé situaci mluvit)
  • Terap.ioonline terapeutická sezení, která v nouzovém stavu nabízí půlhodinové tzv. krátké krizové intervence zdarma
  • Tymosia.czonline terapie z pohodlí domova
  • Život 90: 800 157 157 – linka pro seniory
  • Senior Point a Společně: 840 111 122 – linka pro seniory
  • Portál i60.cz: Praktické informace, rady a tipy samotných seniorů

Všem přeji hlavně pevné zdraví. Když bude třeba, nebojte se říci si o pomoc, nejste v tom sami. Stejně jako ostatní služby ParaCENTRA Fenix i naše poradna je Vám stále k dispozici, byť v omezeném rozsahu (telefon, online dotazy, e-mail, po domluvě je možný Skype).

Bc. Lenka Šouláková

Zdroje: irozhlas.cz, nevypustdusi.cz, lidovky.cz

Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.

27.03.2020 |