Ratibořický pojezd vozíčkářů

O víkendu 2.-4. 6. 2017 se uskutečnil již XXXVIII. ročník Ratibořického pojezdu vozíčkářů v Autokempu ROZKOŠ u České Skalice. Tradiční akci pořádá Společnost vozíčkářů a zdravotně postižených Náchod z.s. ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.

Ubytování je zajištěno ve dvou až čtyř lůžkových chatkách zakotvených v krásném prostředí. Do chatek se dostanete přes malý práh. Uvnitř nejsou polohovací postele, ale nemusíte mít strach ani z elektrického vozíku, protože ten do chatky také projede. Každý rok se pojezdu účastní několik lidí na elektrickém vozíku a dle jejich slov to dvě noci jde v pohodě zvládnout. Některé chatky jsou se sociálním zařízením, ale většina vozíčkářů stejně využívá veřejné toalety a sprchy, protože jsou přístupnější a prostornější. Výhodou je, že si můžete zaparkovat auto přímo vedle chatky. V kempu je spousta dobrých hospůdek a barů, takže ani milovníci dobrot nepřijdou zkrátka. Navíc organizátoři akce se snaží o návštěvníky opravdu dobře postarat. Celý pojezd pro jednu osobu stojí 500 Kč a v ceně jsou 2 noci v chatce, v sobotu snídaně a večeře a v neděli snídaně a oběd. Většina lidí přijíždí v pátek odpoledne či k večeru. Jelikož se akce účastní vozíčkáři z celé republiky, bývá páteční večer ve znamení setkání a seznamování. První disciplínou je páteční střelba ze vzduchovky, oficiální program je však zahájen v sobotu dopoledne, kdy se hromadně z kempu odchází a odjíždí směrem do Babiččina údolí. Cestou musíte zdolat několik dalších disciplín. Jedná se o házení pétanqueovými koulemi do vyznačeného kruhu, o házení kroužků na tyč, o sražení kuželek a házení šipek na terč.

Přímo u splavu je stánek s domácí zmrzlinou, kvůli které opravdu stojí za to dojít až do cíle. Celková trasa činí zhruba 10 km, vede krásnou krajinou a výlet vážně nemá chybu. Večer se v kempu tančí na různé známé pecky. Osobně mě na tom nejvíce baví, jak se ,,čerství“ vozíčkáři učí tančit od matadorů. V neděli po snídani se vyhlašují výsledky pojezdu v dětské, mužské a ženské kategorii. V letošním roce trasu absolvovalo celkem 50 vozíčkářů, 34 mužů a 16 žen. Na Feničany můžeme být opravdu hrdí, letos obsadili přední příčky. V mužské kategorii zvítězil Marek Šrůtka, na druhém místě byl Martin Chaloupský, třetí skončil Martin Zábojník. Ani v ženské kategorii nezůstal Fenix pozadu. Vítězství si odvezla Růžena Jiskrová, druhá byla Marie Tomšů a na krásném třetím místě skončila Kristína Tučková. Pokud si chcete udělat také nějaký pěkný výlet po okolí, doporučuji zajet 25 km do jedné polské vesničky. Sami si zde můžete chytit pstruha, domácí vám ho okamžitě připraví. Mohu konstatovat, že není nad čerstvou vlastnoručně ulovenou rybu. O akci ví zatím opravdu jen hrstka lidí, což je dle mého škoda. Přikládám tedy fotky, abyste se mohli inspirovat. Třeba se zde příště potkáme.

Kristýna Náhlíková

07.06.2017 |