Schválené a navrhované změny v oblasti invalidních důchodů a vybraných dávek pro osoby se zdravotním postižením

Milé čtenářky, milí čtenáři,

prázdniny už jsou za námi a s určitou nadsázkou se dá říct, že se už můžeme začít těšit na Vánoce. Dobu, která nás od těchto svátků dělí, si můžete zkrátit například přečtením našeho dalšího článku z rubriky Na skok do poradny. Tentokrát se věnujeme schváleným či navrhovaným změnám v oblasti invalidních důchodů a vybraných dávek pro osoby se zdravotním postižením, připomeneme možnosti zúčastnit se voleb, pokud zrovna vaše volební místnost není bezbariérově dostupná, a připojujeme také informaci o druhém ročníku oddlužovací akce nazvané Milostivé léto.

Mimořádná zářijová valorizace důchodů – schváleno

V souvislosti s přetrvávající mimořádně vysokou inflací musela vláda České republiky přistoupit k další, letos již třetí, valorizaci důchodů, a to od září 2022. Navýšeny jsou všechny důchody (starobní, invalidní i pozůstalostní), a to automaticky, o zvýšení tedy není nutné aktivně žádat.

Zářijová valorizace se týká, stejně jako ta červnová, pouze procentní složky důchodu, kterou navýší o 5,2 %. V průběhu měsíce srpna rozesílala Česká správa sociálního zabezpečení aktualizované důchodové výměry, měli byste tedy již vědět, v jaké výši budete nově důchod dostávat.

O tom, zda během podzimu proběhne ještě jedna valorizace, rozhodne výše inflace v dalším sledovaném období. Zcela jistě však proběhne valorizace již tradičně v lednu 2023 a ta se s největší pravděpodobností bude týkat i základní výměry (odvozené od průměrné mzdy), ne jen té procentní.

Zvýšení vybraných příspěvků pro osoby se zdravotním postižením – projednávání návrhů

Poměrně výrazný nárůst nákladů na pohonné hmoty chce vláda kompenzovat zvýšením příspěvku na mobilitu. Celý proces je zatím teprve ve fázi projednávání. Předběžně se hovoří o tom, že příspěvek by mohl být zvýšen ze současných 550 Kč na 900 Kč, a to od září, nebo od října. Konečná verze je však zatím neznámá. Jakmile bude navýšení příspěvku na mobilitu schváleno, budeme vás o tom samozřejmě informovat. Vláda také jedná o navýšení příspěvku na pořízení zvedací/zdvihací (dříve schodišťové) plošiny. Výše příspěvku by se mohla z dosavadních max. 400 000 Kč zvednout na max. 500 000 Kč. Stejně jako u příspěvku na mobilitu, ani tato jednání ještě nejsou ukončena. Jakmile bude známá konečná, schválená verze, budeme vás samozřejmě také informovat.

Součástí balíčku, který vláda projednává, je i zvýšení příspěvků zaměstnavatelům zaměstnávajícím osoby se zdravotním postižením. Ani na tom, k jakému zvýšení má dojít v této oblasti, se vláda zatím nedokázala zcela shodnout, zatím se hovoří o zvýšení o 600 Kč za měsíc, tedy ze stávajících 13 600 Kč na 14 200 Kč.

Volit lze i mimo volební místnost – připomenutí alternativních možností

V tomto roce nás opět čekají volby, a to ve všech obcích do obecních zastupitelstev a ve 27 okrscích navíc do Senátu. Termín voleb je stanoven na 23. a 24. 9. 2022 – to proběhnou volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu (případné druhé kolo se bude konat o 14 dní později). Volební místnosti budou tradičně otevřeny v pátek (23. 9. 2022) od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu (24. 9. 2022) od 8:00 do 14:00 hodin. Více informací k volbám v září 2022 naleznete na internetových stránkách Ministerstva vnitra České republiky.

Informace o tom, kde se podle místa vašeho trvalého bydliště nachází vaše volební místnost, naleznete obvykle na internetových stránkách obce. Pokud víte (nebo zjistíte), že se do své volební místnosti nedostanete (typicky proto, že není bezbariérový přístup), je možné vybrat si některou alternativu volby. Více jsme se tomuto tématu věnovali v samostatném článku před loňskými parlamentními volbami, daný článek naleznete zde. Jelikož se jedná o článek z loňska, uváděná data (např. od kdy a do kdy lze vyřizovat voličské průkazy apod.) nejsou aktuální. Souhrn aktuálních informací právě k voličským průkazům však naleznete např. na internetových stránkách Ministerstva vnitra České republiky nebo v tomto článku. Potřebné informace vám podají také na obecním úřadě.

Milostivé léto II. – druhá šance na oddlužení – schváleno

Po loňském zájmu o akci vedoucí k ukončení alespoň některých exekucí se i letos uskuteční akce nazvaná Milostivé léto. Své exekuce mohou díky němu ukončit lidé, kteří mají dluhy vůči státu či státním institucím, případně obcím (např. dluhy za svoz komunálního odpadu, na koncesionářských poplatcích či za nájemné v obecním bytě). Bližší informace k této akci se dozvíte na jejich internetových stránkách. Pokud byste chtěli možnost zbavit se nějakých exekucí prostřednictvím této akce využít, neváhejte a obraťte se na pověřené osoby co nejdříve, ať se vše stihne vyřídit ve stanoveném termínu.

30.08.2022 |