Souhrnné informace pro lidi, kteří prodělali onemocnění Covid-19

Prodělali jste onemocnění Covid-19 a chcete pomoct jiným lidem, kteří s touto nemocí bojují? Nebo se i po několika týdnech či měsících potýkáte se zdravotními komplikacemi právě v důsledku onemocnění Covid-19? Pokud vaše odpověď zní „ano“, nebo víte o někom, koho by se to mohlo týkat, jsou následující řádky právě pro vás.

Ačkoliv je naším nevítaným společníkem již déle než rok, onemocnění Covid-19 je pro lékaře a vědce stále poměrně neznámé. Nevědí například, jak dlouho v lidském organismu zůstávají protilátky, a také se stále seznamují s dlouhodobými následky tohoto onemocnění.

Jedno však již lékaři vědí: krevní plazma od lidí, kteří onemocnění prodělali, významně pomáhá pacientům, kteří s ním právě bojují. Velice proto uvítají každého, kdo by mohl a chtěl tuto cennou tekutinu darovat. Pokud byste se vy nebo někdo ve vašem okolí rozhodli pro darování, naleznete potřebné kontakty na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, případně na internetových stránkách přímo Fakultní nemocnice Brno.

Neúnavně na rozklíčování vlastností koronaviru pracují samozřejmě i vědci. Chybí jim však dobrovolníci a vzorky od nich. Do 31. března 2021 se proto lze přihlásit do studie zkoumající, jak dlouho zůstávají v těle protilátky proti onemocnění Covid-19. Bližší informace včetně kontaktů naleznete na internetových stránkách asociace laboratoří Qualitylab.

Mnoho lidí, kteří si onemocněním Covid-19 prošli, se bohužel i o několik měsíců později potýká s různými zdravotními potížemi, které tato nemoc způsobila. Na internetových stránkách Fakultní nemocnice Olomouc naleznete velmi zajímavou a především užitečnou příručku, která je zaměřena na rehabilitaci pacientů po prodělaném onemocnění Covid-19 a kterou doporučují i fyzioterapeuti ParaCENTRA Fenix. Se svými potížemi se však můžete obracet také na specializovaná tzv. post covidová centra – doporučení na vyšetření v tomto centru dostanete od svého praktického lékaře, případně odborného lékaře. Specializované centrum funguje např. při Fakultní nemocnici Brno a při Fakultní nemocnici Hradec Králové.

18.03.2021 |