Systém tísňového volání – SOS tlačítko
Každý z nás se někdy dostal do situace, kdy potřeboval pomoc někoho jiného. Své o tom ví zejména senioři a lidé s hendikepem. Představte si situaci, že zůstanete doma úplně sami, něco děláte a najednou třeba spadnete z vozíku. Samozřejmě telefon nemáte po ruce a jako na potvoru nikdo ze sousedů není doma. Co teď? Mě se taková situace stala několikrát a nezbývalo nic jiného, než začít volat o pomoc. Při posledním pádu z vozíku jsem takto volal skoro dvě hodiny a nakonec mě stejně zachránila přítelkyně, která se vrátila z práce. Nechci ani domýšlet, co bych dělal, kdyby šla třeba s kamarádkou na kafe…
Pro tyto případy existuje Systém tísňového volání – tzv. SOS tlačítko. Tato služba je určena právě seniorům a osobám se zdravotním postižením. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti těchto osob a snížení obav nejen jich samotných, ale i jejich blízkých, že se v případě jakékoliv indispozice či zdravotního problému dovolají pomoci.
Jak to funguje v praxi?
Uživatel obdrží SOS tlačítko (podobné např. dálkovému ovladači na garážová vrata). V případě ohrožení života nebo zdraví stačí podržet cca. 3 vteřiny tlačítko na tomto ovladači a ten se automaticky spojí s dispečinkem tísňového volání. Ten následně zajistí adekvátní pomoc – buď kumunikuje přímo s vámi nebo kontaktuje vaši nejbližší osobu, případně souseda. V případě potřeby přivolá policii nebo záchrannou službu. Ovladač má v sobě integrovanou GPS lokalizaci, která se při spuštění alarmu automaticky aktivuje, tzn. tlačítko funguje i mimo samotné obydlí uživatele, a to nejen v Brně, ale prakticky po celé ČR.
Kdo může tlačítko získat?
SOS tlačítko je určeno občanům města Brna a to seniorům ve věku od 65 let výše a osobám se zdravotním postižením starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu OZP.
Kde můžu SOS tlačítko získat?
Nejprve je třeba vyplnit a podat žádost na kontaktní pracoviště (Odbor sociální péče MMB (Socio-info point), Koliště 19). Formulář uživatel obdrží na místě nebo si jej může stáhnout a vytisknout z webových stránek www.css.brno.cz. Na základě podané žádosti bude zájemce kontaktovat pracovník Odboru sociální péče MMB nebo Centra sociálních služeb k provedení místního šetření za účelem doplnění informací, které jsou důležité pro bezpečné a odborné poskytování systému „tísňového volání“.
Kolik mě to všechno bude stát?
Úhrada činí 150 Kč za měsíc.
Více informací získáte na zde, e-mailu socioinfocentrum@brno.cz nebo tel.: 542 173 820, 542 173 830.
Jan Vočka
27.06.2020 | Poradna