Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

Zajímavá místa Vysočiny – Žďár nad Sázavou

Publikováno:
20. 4. 2020

Letošní dovolenou budeme nejspíš trávit „povinně“ v naší krásné české kotlině. No, dalo se předpokládat, že nás tak rychle za hranice nepustí. Přemýšlím nad tím, která PRO A PROTI nás při trávení dovolené v ČR mohou potkat. Proti: Opravdu jsem se k moři za sluncem a do malebného přímořského městečka/vesničky těšila (výběr dovolené nechávám na poslední chvíli, toto jsou jen některé z opakujících se indicií). Pro: Na jednu stranu dovolenou v Česku, alespoň podpořím český turistický ruch a můžu opět obdivovat krásy naší země (poslední roky jsem to trochu zanedbávala). Teď, když už to mám srovnané, nic nebrání tomu, si nějakou hezkou dovču naplánovat, i když prozatím spíše v hlavě. Jako asi spoustě lidem i mně myšlenky na dovolenou vždy zvednou náladu.

Když jsem přemýšlela nad tím o jaké „destinaci“ bych mohla napsat článek, rozhodla jsem se pro jistotu, pro moji rodnou Vysočinu. Konkrétně vám na následujících řádcích představím tip na výlet do Žďáru nad Sázavou. Město má v současné době kolem 20 tis. obyvatel, leží v centrální části Českomoravské vrchoviny a Žďárských vrších. Žďár a jeho okolí je známé především pro své přírodní rezervace a krajinu vůbec. Velké území tvoří chráněná krajinná oblast, kde se nachází mnoho chráněných a ohrožených druhů rostlin. Okolí je protkáno cyklostezkami a naučnými stezkami. Naučná stezka okolo Zelené hory je bezbariérová. Má 2 trasy – jedna měří 2,1 km a druhá 2,6 km.

Zmínka o Zelené hoře není náhodná, nachází se zde poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Je dílem slavného architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela. Kostel je postavený na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy. Tato skutečnost má vycházet z legendy, ve které se praví, že se v místě, kde Jan Nepomucký utonul, objevila koruna z pěti hvězd. Tento symbol se pak objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby. Kostel od roku 1994 patří na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Vstup do areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého je částečně bezbariérový. Je dobré mít s sebou doprovod. Povrch cesty je nerovný, nezpevněný a při dešti a sněhu kluzký. Téměř bez překážky se do památkového areálu dostanete pouze jihovýchodní vstupní bránou od malého parkoviště. Bez obtíží můžete projet ambit, který je okolo celého kostela. Pro překonání schodu při vstupu do kostela je zde k dispozici přenosný dřevěný nájezd. Po přízemí kostela se lze pohybovat bez problému.

Další památkou, která stojí za vidění je cisterciácký klášter a zámek. Nachází se 0,4 km od poutního kostela na Zelené hoře. Je opravdu velkou výhodou, že nejznámější památky Žďáru mezi sebou mají pouze nepatrné vzdálenosti. Nechci vás zde zahlcovat historií, ale jen pro upřesnění. Po zániku kláštera byl areál v roce 1784 změněn na hospodářské středisko a zámek. Zámek vlastní rodina Kinských. Tento areál má však bohatou historii právě jako cisterciácký klášter, proto jsou některé kulturní akce a prohlídky věnovány této době (stále se občas používá označení klášter). Hlavně v posledních letech o kulturní akce v areálu zámku není nouze např. letní kino, festivaly, vánoční trhy, den otevřených zahrad, večerní prohlídky zámku, koresponDance, Den venkova apod. V Zámku se nachází mimo jiné muzeum Nové generace, je to jedno z nejkreativnějších muzeí ve střední Evropě. Věnováno je právě bývalému cisterciáckému klášteru. K dispozici je vám audio průvodce, při samotné prohlídce muzea se setkáte s mnoha multimediálními prvky. Muzeum je bezbariérové, stejně tak WC, které se nachází v infocentru na zámku. Infocentrum je takový uzel, nebo příznačněji – křižovatka. Dostanete se odtud přímo do muzea Nové generace nebo na prohlídku zámku. Také si zde můžete dát i něco dobrého, neboť součástí infocentra je i kavárna. Je zde možné zakoupit vstupenky do muzea Nové generace, do poutního kostela na Zelené hoře, nebo na některou z prohlídek areálu zámku.

Chápu, že ne každého baví navštěvování památek, tak tady je jeden tip pro „antipamátkové lidi“. Nedaleko žďárského zámku (ano, opravdu je to vše, co by kamenem dohodil) se nachází Pilská nádrž tzv. Pilák. U ní byl zbudován moderní volnočasový areál, který nabízí různé sportovní vyžití. Mimo to je vodní nádrž rájem rybářů, kteří obsazují břehy Piláku na svých strategických místech, „kde ryby berou“. V blízkosti Pilské nádrže je umístěno sousoší Hraniční kámen – lev a orlice, který symbolizuje hranici mezi Čechami a Moravou. Sousoší je dílem sochaře Michala Olšiaka. Není to jediná jeho tvorba, dalších asi 22 míst na Vysočině zdobí jeho plastiky z betonu a pískovce.

Výčtem výše zmíněného bych neměla končit, bylo by třeba zmínit se i o místním regionálním muzeu, které vždy návštěvníky překvapí novou zajímavou expozicí. Dále i o chráněné kulturní památce – kostelu sv. Prokopa. Za návštěvu stojí také Modelové království – jedno z největších kolejišť v republice. Vlaky zde jezdí krajinou inspirovanou Českomoravskou vrchovinou a jejími krásami. Celé modelové království si žije vlastním životem. Uvidíte nejen jedoucí vlaky a automobily, ale také lidičky pracující na zahradě. Jsou zde ztvárněné i některé scény ze známých filmů apod.

Mohla bych toho o Žďáře a jeho cestovatelském potenciálu napsat více. Věřím však, že pokud budete mít zájem a do Žďáru nad Sázavou se vydáte, sami budete mít možnost prozkoumat další zajímavá místa, které toto město ukrývá.

Bc. Lenka Šouláková