Zdravý životní styl v době omezeného pohybu

Nejspíše každý z nás si alespoň jednou za život položil otázku: „Nepřibral/a jsem, neměl/a bych trochu zhubnout?“ Člověk by se měl nad těmito otázkami zamyslet s dávkou zdravé sebereflexe. Tedy objektivně zhodnotit, zda ubrat na váze skutečně potřebuje, nebo jde vlastně o něco jiného, např. snaha někomu se vyrovnat, nízké sebevědomí (nemám se rád/a) apod. Jestliže po této úvaze dojdeme k závěru, že by našemu tělu a celkově nám samotným prospělo zhubnout, klademe si další otázku: „Jak na to?“. V době „omezeného pohybu“ se nás téma váhy a zdravého životního stylu dotýká patrně více než kdy jindy. Jak se tedy do toho pustit, případně na koho se můžete obrátit? Na dalších řádcích Vám představím zásady, kterých je dobré se držet. Nejde pouze o nastavení jídelníčku a cvičení, zdravý životní styl v sobě skrývá mnoho dalšího, na co je třeba pamatovat.

Stravování

Nebudu se pouštět do konkrétních doporučení, to mi ani z mé pozice sociálního pracovníka nenáleží. Spíše bych chtěla upozornit, na co si dát pozor.

Hladovění, diety – to je obsáhlé téma, vezmu to krátce. Hladovění a striktní diety (pokud nejde o zdravotní diety) mohou budit dojem, že člověk po nich ihned zhubne, ale není tomu tak. Pokud tělo nedostává vše, co pro své fungování potřebuje, nastaví se do režimu „hladomor“ a začne si ukládat zásoby ve formě tělesného tuku, tzv. na horší časy. Jde vlastně o proces zvaný Jojo efekt. Rychlé hubnutí pro náš organismus není zdravé. Ideální je hubnout tempem 0,5 kg za týden.

Univerzální jídelníček – Každý člověk je jiný a potřebuje i pro své tělo něco jiného. Proto když narazíte na webových stránkách, v časopisech na obecný jídelníček, po kterém navíc údajně zaručeně zhubnete, raději se mějte na pozoru. Nejlepší jídelníček je takový, který je sestaven přímo Vám na míru. Vyhněte se internetovému poradenství, kde Vám někdo pošle jídelní doporučení přímo pro Vás, aniž by Vás kdy viděl. Nejlepší cestou je, když osobně vyhledáte nutričního terapeuta. Ten s Vámi provede vstupní rozhovor a na základě jednotlivých informací, které od Vás dostane, Vám sestaví individuální jídelníček vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu, případným potravinovým alergiím apod. Samozřejmě momentální situace zatím neumožňuje osobní konzultaci s nutričním terapeutem, avšak někteří tito odborníci mají možnost konzultace po Skypu nebo po telefonu. Pokud byste chtěli zapracovat na svých dosavadních stravovacích návycích, touto formou se můžete s nutričním terapeutem spojit a domluvit se na dalších krocích. V případě zájmu můžete oslovit naši poradnu, kde máme k dispozici kontakty na nutriční poradce (pochopitelně pouze do doby, než vás budeme moci znovu odkázat na naši skvělou výživovou poradkyni Terezu Škobránkovou, která si momentálně užívá mateřských povinností).

Obecné tipy – i těmito obecnými tipy je třeba se řídit s ohledem na Váš zdravotní stav. Jezte pravidelně (menší porce častěji). Nevynechávejte snídaně. Důležitá je pestrá strava (bílkoviny, tuky, sacharidy); někteří mají tendenci vyhýbat se tukům, ale ani to není žádoucí. Správné tuky jsou zdravé, nachází se např. v oříškách, avokádu. Vyvážená strava a dostatek vitamínu D pomáhá snížit vznik osteoporózy a předcházet dalším onemocněním. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. „Aby se předešlo dehydrataci, měli bychom vypít minimálně 1,5 litru vody denně. Nepočítáme zde však kávu, alkohol, sladké a nasycené limonády. Vhodnou alternativou je naopak čistá voda, mléko nebo čerstvé džusy,“ radí dietoložka H. Bond.

Další zajímavé informace naleznete v článku Prevence nadváhy je součástí zdravého životního stylu lidí na vozíku, kde je rozhovor s ergoterapeutkou a výživovou poradkyní Terezou Škobránkovou a Jaroslavem Náhlíkem, který je fitness instruktorem v naší posilovně. Posilovna ve Fenixu Vám bude opět k dispozici, jakmile tomu situace dovolí.

Pro inspiraci se můžete také podívat na tyto webové stránky, kde mimo jiné naleznete i zajímavé recepty.

www.vozickar.com/jsme-to-co-jime-aneb-strasak-jmenem-nadvaha/
www.viviente.cz/recepty/
www.nehladu.cz/category/recepty/
www.vimcojim.cz/catalog.php

Cvičení je základ

V souvislosti s opatřením kvůli šíření koronaviru není snadné mít pravidelný pohyb, ale není to nemožné. Nabízí se cvičení doma, které však vyžaduje určitou sebedisciplínu. Jako určitou alternativu za dočasné omezení služeb Fenixu naši fyzioterapeuti natočili již několik videí, která pro vás mohou být inspirací, jak je možné se i v domácím prostředí protáhnout. Pokud je to možné, je dobré vyrazit do přírody. Taková procházka potěší nejen tělo, ale i duši.

Odpočinek

Všeho moc škodí, proto si nezapomínejte dopřát také odpočinek. Přetížené a unavené tělo by nemělo být výsledkem vaší práce na sobě, naopak je třeba dbát na určitou rovnováhu. Je důležité, aby vám bylo dobře v tom, co pro sebe děláte, takže pokud na sobě pocítíte únavu, dopřejte si oddych. Patří sem i dostatek spánku. Odborníci se v názorech na denní potřebu spánku často rozcházejí. Držme se raději toho, že je to individuální. Někomu stačí 7 hodin, jiní potřebují alespoň 9 hodin spánku.

Psychická pohoda

Někdo vidí sklenici poloplnou, někdo poloprázdnou. Každý z nás je jinak vnitřně naladěn a od toho se potom odvíjí naše spokojenost v životě. Každý není životním optimistou, ani to není nutné. Je však důležité všímat si našeho psychického rozpoložení, a pokud cítíte, že něco není v pořádku, nebojte se udělat změnu.

Výše jsem se zabývala hlavně změnou tělesnou, ale ačkoliv se to nezdá, pojí se s tím často i proměna v psychická. Konkrétně je to např. spokojenost sama se sebou. Když to vezmu ve zkratce, základem je přijmout sama sebe takovým, jakým jsem. Pokud to neuděláme, stále budeme se sebou nespokojeni, i kdybychom zhubli sebevíc. Pro začátek se zkuste pochválit za to, co se vám podařilo, a nebuďte na sebe přísní za to, co se nepovedlo.
Psychická pohoda je důležitá obzvlášť v dnešní době. Pokud byste potřebovali, nebojte se obrátit na naši poradnu, kde vám v případě potřeby můžeme předat kontakty na psychology a psychiatry.

Bc. Lenka Šouláková

29.04.2020 |