Změny v úhradách zdravotních pomůcek

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

letní prázdniny jsou pro tento rok sice již minulostí, věřme však, že nás čeká ještě příjemné babí léto. S druhou polovinou prázdnin a také s podzimem, však kromě stále kratších dní přichází i další vlny změn v úhradách zdravotních pomůcek – některé změny jsou příznivé, některé méně.

Mezi příznivé změny, které vejdou v účinnost v říjnu 2019 a které by se mnohých z vás mohly v bližší či vzdálenější budoucnosti týkat, patří mj. navýšení příspěvku zdravotní pojišťovny na invalidní vozík (ze současných 21 000 Kč na 45 000 Kč), možný souběh elektrického a mechanického invalidního vozíku (s maximálním příspěvkem zdravotní pojišťovny na druhý vozík 20 000 Kč), hrazení oprav invalidních vozíků ve vlastnictví pacientů či navýšení počtu katetrů hrazených zdravotní pojišťovnou.

Již od srpna 2019 naopak nejsou zdravotní pojišťovnou hrazena klozetová křesla (toaletní židle) a sedačky do vany či sprchy (tzv. bílý program), ani mechanická polohovací lůžka. Zrušení úhrad těchto pomůcek je zdůvodněno uvolněním finančních prostředků na úhradu nákladnějších pomůcek pro osoby s těžším zdravotním postižením.

Další změny můžeme očekávat v oblasti příspěvků na zvláštní pomůcku – tyto změny, které v současné době čekají na podpis prezidenta ČR, blíže představíme v některém z příštích měsíců.


Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.

29.08.2019 |