Ztráta zaměstnání… A co dál?

Vážení čtenáři, jak již je zvykem, i tentokrát Vám do naší pravidelné rubriky přinášíme článek, který se věnuje pracovnímu poradenství. Bohužel vzhledem k současné koronavirové situaci a následným opatřením, která podnikla řada firem a zaměstnavatelů, se tentokrát budeme věnovat poněkud náročnějšímu tématu, kterým je ztráta zaměstnání.
Jak již bylo řečeno úvodem, řada firem a zaměstnavatelů byla nucena učinit opatření, která se týkají propouštění a ukončení pracovního poměru, a tato opatření se rovněž mohou dotýkat i osob se zdravotním postižením.

Ztráta zaměstnání není lehkou zkouškou pro nikoho z nás a člověk se s tím musí dřív či později popasovat. Roli zajisté hraje také to, z jakého důvodu jsme práci ztratili. Pokud jsme ztratili práci v důsledku uzavření pobočky, bude to pro nás pravděpodobně po psychické stránce daleko snazší. Důležité je však neupadnout do deprese či negativních myšlenek typu – „jinou práci se mi již nepodaří najít“ a eliminovat tak co nejvíce psychologické důsledky nezaměstnanosti, které vedou k poklesu sebedůvěry, snížení pocitu vlastní hodnoty, nárůstu sociální izolace nebo ztráty schopnosti řídit svůj čas.

Během života jsme vystaveni různým situacím, které ne vždy můžeme ovlivnit. Lze však říct, že je dobré mít v životě více zdrojů spokojenosti a nesoustředit se jen na jednu oblast. Velkým přínosem je také průběžně se vzdělávat, abychom v případě, kdy ztratíme zaměstnání, dosáhli na širší nabídku pozic a nezastavili se na jednom bodě. Jinými slovy je třeba umět reagovat na změny, které dnešní doba přináší, a být schopen či schopna se přizpůsobit v podobě změny profese, případně zvážit také změnu bydliště. Důležité je také neztratit motivaci a snažit se hledat dál, i když se nám hledání vhodného zaměstnání příliš nedaří. Lidé v této situaci mají často pocit, že je zaměstnavatelé odmítají ne z hlediska jejich profesionality, ale z důvodu jejich celistvé osobnosti nebo z konkrétního důvodu, který si každý z nás jistě najde, proč si myslí, že to opět nevyšlo. Ne vždy tomu ale tak musí nutně být, protože o danou pozici se uchází většinou více zájemců nebo existuje uchazeč např. s výbornou stáží v životopisu nebo s výbornou angličtinou a dosáhnout vysněné pozice může být značně těžší. Najít vhodné pracovní uplatnění je především složité pro handicapované osoby, které mají o něco více zúžený okruh pracovních pozic, na kterých mohou pracovat. I tady se však dá najít zaměstnání, které je pro ně vhodné, a kde mohou být spokojeni. Také je třeba říct, že řada firem již dnes zaměstnává handicapované osoby a podporuje zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Pokud jste tedy momentálně v procesu hledání zaměstnání, můžete navštívit webové stránky www.prace.cz, www.jobs.cz, www.profesia.cz nebo www.monster.cz. Také bych zmínila, že na www.jobs.cz si můžete vytvořit zdarma svůj vlastní životopis a firmy tak budou mít sami přehled o tom, kde a jakou práci hledáte. Rovněž se při hledání zaměstnání můžete obracet na naši poradnu, která je Vám plně k dispozici.

A jeden tip na závěr. Pokud máte momentálně plno volného času a nevíte, jak s ním naložit, zkuste jej využít smysluplně a třeba se naučit něco nového, co se Vám pak bude hodit i do budoucna. Pro ty z Vás, kteří jste nyní bez práce a víte, že máte například mezery v cizích jazycích, máte právě nyní velký prostor na sobě zapracovat, protože jak je známo, v dnešní době se bez znalosti alespoň jednoho cizího jazyka málokdy obejdeme.

Mgr. Klára Ševčíková


Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.

23.04.2020 |