Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

,

Alpy na dosah i pro vozíčkáře

Publikováno:
21. 8. 2016

Dobrý den, jmenuji se Mirek a jsem po poranění míchy v krční oblasti již několik let upoután na elektrický vozík s bradovým ovládáním. Ruční ovládání bohužel nezvládám. Letošní léto jsme se s přáteli rozhodli vyrazit na dovolenou do Rakouska do Alp. Jelikož nás jela velká parta, tak jsem neměl strach, že bychom některé překážky nezvládli. Vždy je však lepší, když jsou bariéry co nejmenší. Dozvěděl jsem se o bezbariérovém ubytování v Alpách v českém horském penzionu, který se nachází v samém srdci lyžařské oblasti SKI AMADE v Altenmarktu. Penzion Haus am Hirschberg nabízí čtyřlůžkový bezbariérový apartmán. Správce penzionu Petr Fuksa mluví česky a rád vám poradí také s tím, jaké výlety jsou vhodné pro vozíčkáře. Do samotného penzionu je bezbariérový přístup z boku.

V bezbariérovém apartmánu jsem pro pohyb používal jak elektrický, tak i mechanický vozík. Mechanický vozík samozřejmě pasivně. Na přemisťování do postele a zpět do vozíku mi pomáhali kamarádi. Apartmán nedisponuje zvedákem. Z ložnice je přístup přímo do bezbariérové koupelny. V penzionu si můžete půjčit také koupací vozík. Bezbariérová koupelna a obývací pokoj s rozkládacím gaučem.

V přízemí penzionu se nachází společenská místnost, která je také dobře přístupná na vozíku. V zadu za penzionem můžete také využít gril a posedět venku.

Přes celé městečko Altenmarkt vedou přístupné cesty, ačkoliv jsou místy trošku prudší.

Došli jsme až na nejvyšší bod městečka ke stylové restauraci.

Druhý den naší dovolené jsme se vydali na celodenní výlet na horský masiv Dachstein. Nevěděl jsem, jaký bude přístup do kabinkové lanovky, proto jsem zvolil raději variantu mechanického vozíku. Dnes už však vím, že s elektrickým vozíkem by nebyl žádný problém.

Jakmile jsme se dostali nahoru, otevřel se mi neskutečný pohled na přírodní krásy.

Následující den jsme si udělali výlet k Halštatskému jezeru, které bylo vzdálené asi 60 km od našeho penzionu. Toto jezero patří ke Světovému dědictví UNESCO.

Někteří otužilci se také koupali.

V těsné blízkosti apartmánu se nachází také termální lázně Therme Amadé, které jsou rovněž uzpůsobené pro pohyb na vozíku. Tam jsme se už však nestihli dostat, proto osobní zkušenost nemám. Pokud máte obavy, kam vyrazit, abyste nemuseli čelit mnohým bariérám, tak tuto dovolenou mohu vřele doporučit. Podrobné informace k ubytování v apartmánu Haus am Hirschberg najdete zde. Zdraví vás Mirek Ryšánek.