Bezbariérovost, Cestování, Článek
Slovinsko bez bariér
Pro nás suchozemce je moře lákavé na prožití letních měsíců. Letos jsme s manželem byli ve Slovinsku. Slovinci jsou velmi přátelští a milí lidé. Máme zde přátele z doby nedávné, ale i z doby vzdálenější, kdy Vojta vrcholově sportoval. Stavovali jsme se vždy na kávičku při cestě do Chorvatska, oni byli u nás v Brně.
Hlavní město Ljubljana (www.visitljubljana.com) je bezbariérové, lanovka na hrad je uzpůsobená také pro vozíčkáře, i vnitřní prostory hradu (vyjma kaple) jsou na vozíku přístupné. Městská doprava je též bezbariérová. Dalším krásným místem, kam je možno se dostat i s vozíkem, jsou Postojenské jeskyně = Jama Postojna (www.postojnska-jama.eu), které mají bezbariérovou trasu.
Prohlídka světoznámé Kobilarna Lipica – hřebčín Lipica (www.lipica.org) je úžasným zážitkem. Návštěvník (vozíčkář) prochází celým hřebčínem s průvodcem (slovinština, němčina, angličtina, italština, francouzština) a s podrobným výkladem o historii a chovu lipicánů. Je možno si na webu dopředu objednat i lístky na představení vysoké jezdecké školy (rovněž i pro diváky na vozíku).
Slovinsko má pouze úzký pás pobřeží, údajně 43 centimetrů na jednoho obyvatele. Domluvili jsme si ubytování v rehabilitačním centru Zveza paraplegikov Slovenije (ZPS) v Pacugu (www.domparaplegikov.si). Letos v květnu otevírali další bezbariérovou budovu.
Členové svazu mají možnost každoročně čerpat 17 dnů rehabilitace, a pokud jsou volné kapacity, mohou ubytovat i nečleny, jako jsme byli my.
Ubytování je v plně bezbariérových pokojích s elektricky výškově nastavitelnými postelemi. Pro tetrapostižené jsou k dispozici pokoje s kolejnicí a zvedákem, který vám zjednoduší přesuny z lůžka přímo na WC a také do vany. Případně je možné použít také běžný pojízdný zvedák. Úžasný je venkovní teplý bazén se slanou mořskou vodou, která je tažena z moře sedmdesáti metrovým potrubím a filtrována od nečistot. Do bazénu se můžete dostat pomocí zvedáku. Okolo bazénu jsou dřevěná lehátka s vyšší matrací a slunečníky, plastový toaletní vozík do sprchy. Vozíčkář může využít jednu ze čtyřech bezbariérových toalet se sprchou hned v budově vedle bazénu. Je možné si také zapůjčit pomůcky na plavání (hady, destičky a jiné).
Pobyt je možno objednat bez jídla, se snídaní, polopenzí, či plnou penzí. My jsme měli plnou penzi a byli jsme velmi spokojeni. Bohatá snídaně byla typu švédského stolu s vajíčkem, slaninou, salámy, sýry, ovocem, müsli, jogurtem a nápoji. Velmi chutné obědy a večeře byly převážně jižního typu. Výběr byl vždy ze dvou jídel, kde jste si mohli nakombinovat cokoliv. Po obědě i večeři se podávalo vždy něco sladkého. Velmi příjemné bylo i setkávání s ostatními během jídla, společná kávička a rozhovory. Pokud jsme byli na celodenním výletě, požádali jsme o balíček místo oběda.
Protože nebyly každodenně tropické teploty, užili jsme si pobyt nejen koupáním a opalováním, ale dělali jsme i výlety. Prohlédli jsme si město Isola, Stunjano, Piran, Portorož. V Piranu je krásné akvárium, které je až na jeden vstupní schod přístupné. S vnoučkem Filípkem jsem chodila na procházky dolů k moři, buď po cestě, kde měly děti tábor, a kde jsme se koupali ve “velkém opravdovém moři“ nebo jsme šli na druhou stranu k hotelu a přístavu, kam chodili potápěči. Tyto dvě cesty byly na vozík příliš prudké a dosti hrbolaté, zvláště ta k hotelu.
U moře jsme byli ve městě Isola, kde je centrum pro dystrofiky Dom dva topola (www.dom2topola.si), kde mají speciálně upravenou pláž. Přístup pro vozík je dobrý nejen k moři, ale až přímo do moře, kam mají šikmý vjezd. Šatny na převlečení a osprchování jsou hned vedle a také mají u pláže kulatý rehabilitační bazén na cvičení, do kterého je možno se dostat zvedákem. Dom dva topola poskytne ubytování nejen dystrofikům, ale i člověku s mobilitou na vozíku z jiného důvodu.
Pobyt byl krásný, nejen koupání a plavání, ale příjemné prostředí, báječní lidé, chutná kuchyně a vzdálenost 630 kilometrů.
Lia Vašíčková