Akce, Ergoterapie
S dekubity si neradno zahrávat…
Slovo dekubit představuje pro každého vozíčkáře obrovskou komplikaci, která často a výrazně ovlivňuje negativním způsobem kvalitu jeho života. O tom, jak dekubitům předcházet, ale také jak již vzniklý defekt ošetřovat, nám přišla v pondělí 10. 6. přednést paní Mgr. Jana Dvořáková, která zastupuje firmu Mölnlycke.
Svou poutavou přednášku uvedla představením nejrůznějších druhů přípravků k oplachu a dezinfekci ran. Sdělila nám jejich výhody i nevýhody a také to, které z nich jsou či právě vůbec nejsou na dekubity vhodné. Dozvěděli jsme se, jak postupovat při převazech, na co si dávat pozor i čemu se vyvarovat. Mohli jsme si také „osahat“ různé druhy materiálů, které lze na rány aplikovat podle jejich stupně a rozsahu.
Závěrečná diskuse umožnila účastníkům upřesnit si nejasnosti a doplnit cenné informace. Paní Mgr. Dvořáková byla velice vstřícná a svými odbornými znalostmi nás všechny obohatila. V případě zájmu o informační materiály, které nám zanechala, či o katalog produktů pro hojení ran firmy Mölnlycke, kontaktujte Terezu Škobránkovou.
Rady a tipy
Existuje spousta preventivních doporučení a rad, jak se dekubitům vyvarovat. Všichni je moc dobře známe. I přesto je výskyt dekubitů velice častý a následky jsou mnohdy závažné. Nepředstavují jen zdravotní riziko a omezení pro konkrétního člověka, ale odráží se i v dalších oblastech života a chtě nechtě zasáhnou i naše okolí.
Proto dodržujte následující zásady a podílejte se na prevenci vzniku dekubitů svým aktivním postojem:
- Měňte polohy během dne (vozík x postel x pohovka aj.).
- Dbejte na odlehčovací techniky během dne (můžete natrénovat v rámci ergoterapie).
- Nezapomínejte na polohování v noci.
- Používejte funkční antidekubitní pomůcky (blokování nepříznivých mechanických vlivů).
- Starejte se pečlivě o své antidekubitní pomůcky (čistý potah, matrace, zádová opěrka, …).
- Hlídejte si „životnost“ antidekubitních pomůcek, a pokud máte možnost, střídejte je.
- V ParaCENTRU Fenix máte příležitost využít služby poradenství správného sedu ve vozíku s Terezou Škobránkovou, využijte ji a nechte si pravidelně zkontrolovat, jak a na čem sedíte.
- Dodržujte zásady osobní hygieny (pokožka čistá, suchá ale zároveň vláčná).
- Kontrolujte riziková místa (tam, kde nedohlédnete, požádejte o kontrolu druhou osobu nebo použijte zrcátko).
- Pravidelná rehabilitace a vhodná pohybová aktivita → normalizace celkového stavu (rovnováha vnitřního prostředí, správná životospráva – výživa, cirkulace krve, okysličování tkání, obranyschopnost organismu, …).
- Když už k tomu dojde, pečlivě zvolte specifický ošetřovací režim a nechte si poradit od odborníka.
- Veškeré potřebné informace vám rádi poskytneme.
- Poškozenou (otlačenou) tkáň nikdy nemasírujte, masáž způsobuje maceraci kůže a degeneraci podkožních tkání, které jsou nejvíce namáhány, a dojde ke zhoršení defektu!
Pokud jste přednášku z jakéhokoliv důvodu nestihli a toto téma vás zajímá, prosíme, kontaktujte Terezu Škobránkovou, která vám ráda předá potřebné informace nebo domluví další podobnou akci.
Tereza Škobránková