Přívalové deště vystřídaly tropické teploty a spousta lidí po poranění míchy řeší problémy s termoregulací. Někomu je zima a jiní se doslova pečou zevnitř. Pro ty z vás, kteří se přehříváte, mám tip, jak se ochladit a “tropy” přežít. Možná jste si všimli, že spousta „vozmenů“ (hlavně tetraplegiků) s sebou vozí jakousi bandasku s tryskou. Tak to je prosím rozprašovač na rostliny, který koupíte v každém vybavenějším hobby marketu. Ale pozor, existuje spousta typů a ne každý jde jednoduše ovládat nám „kvadroušům“. Podělím se s vámi o mé subjektivní dojmy a zkušenosti (jsem tetraplegik s lézí C5 – C6) s rozprašovačem, který mi naprosto vyhovuje.
Některé rozprašovače mají na konci kovovou, nastavitelnou trysku a lidé s horším úchopem nemají šanci pohodlně nastavit proud stříkání. Také jsem vyzkoušel rozprašovač, který měl dávkovač na palec „utopený“ v držadle a to byl vážně výkon najít správnou polohu palce nebo kloubu a zmáčknout dávkovač proudu. Jediným plusem tohoto rozprašovače bylo to, že dávkovač měl pojistku, kterou se dal nastavit nepřetržitý proud stříkání.
Díky Filipovi Hladíkovi, který je taky už nějaký ten rok na vozíku, jsem objevil skutečně to, co mi plně vyhovuje a můžu se zalévat celý den. Ten zázrak jsem koupil v Bauhausu na Vídeňské. Je to rozprašovač, celý z tvrzené umělé hmoty s názvem Gloria Hobby 100. Vejde se do něho více jak 1 litr vody, má kuželovitý tvar a velkou rukojeť, takže je vhodný i pro velké ruce. Tlakovač na vršku jde pohodlně vytáhnout i stlačit a pro plné natlakování stačí udělat 3 krát tam a zpět. Regulační umělohmotná tryska je velká zhruba 2,5 centimetrů a díky tomu lze pohodlně nastavit intenzitu rozprašování i s horším úchopem. V neposlední řadě musím zmínit, jak dobře se rozprašovač plní. Odšroubování tlakovače jde jednoduše díky velkému závitu a tak si ho dokáží sami naplnit i lidé s horší motorikou a nemusí tak žádat o pomoc druhou osobu.
Zkušenost z praxe na závěr. Jakmile se jednou osvěžíte, nepřestanete dokud se venku neochladí… 😉
Jan Vočka