Bezbariérovost, Cestování
Cyklovýlet do Poděbrad a okolí
Využili jsme velikonočních svátků k výletu, já na handbiku a manžel na kole, do malebného okolí Poděbrad. Vyjeli jsme na tři dny. Ubytování jsme si zařídili ve Sport relax hotelu Na kopečku. Hotel se nachází v klidné vesničce Nové Zámky u Křince. Nabízí ubytování pro 39 osob v 19 ti pokojích, z toho 6 dvoulůžkových bezbariérových se speciálním vybavením (prostorný pokoj a sociální zařízení se sprchou). Celý areál je vybudován bezbariérově i se sportovišti.
První den jsme autem vyrazili okolo 9 hodiny z Brna. Dorazili jsme v poledne do Kolína a auto zaparkovali u zimního stadionu, kde jsme se naobědvali (velice dobře) a měli jsme to kousíček na Labskou cyklostezku. Náš cíl bylo Slavníkovské hradiště v Libicích nad Cidlinou. Poté jsme se vrátili přes Velký Osek a Veltruby zpět do Kolína. Terén je rovinatý a celá trasa měřila 32 km.
Druhý den jsme autem popojeli do Libic nad Cidlinou, kde jsme pohodlně zaparkovali na náměstí a vyrazili na cyklostezku kolem Labe. Tento den byl náš cíl Nymburk. Cyklostezka kolem Labe je upravená, s asfaltovým povrchem a velice příjemná. Projeli jsme kolem místa, kde se slévá Labe s Cidlinou. Naše první zastávka byla v lázeňském městě Poděbrady. Je to malebné město s bohatou historií. Zmíním se hlavně o slavné éře vlády krále Jiřího z Poděbrad a stopy zde zanechal i slavný rod Slavníkovců, krále Přemysla Otakara II. nebo císařovny Marie Terezie. Poděbrady je také synonymum pro krásnou přírodu Polabské nížiny, která je přímo stvořená k turistickým a cyklistickým výletům. Po prohlídce lázeňského parku s promenádou jsme pokračovali dále podél řeky Labe do Nymburku. Zde jsme se naobědvali v místní restauraci na náměstí a pokračovali dále až do Kostomlátek, kde jsme se otočili a vyrazili na zpáteční cestu. V Nymburce jsme přejeli přes most na druhou stranu řeky Labe, abychom si jízdu zpestřili. Zde ale byl povrch asfaltové cyklostezky natolik rozbitý, že jsem si 5 km před cílem způsobila defekt na zadním kole. Při vší smůle jsme narazili na velice ochotné lidi, kteří se nám snažili pomoci. Měli s sebou sprej s pěnou, která po nastříkání do kola ztvrdne a zamezí úniku vzduch a umožní dojet do cíle. Moje kolo bylo ale natolik zničené, že pěna začala vytékat z několika míst a nepomohla. Naštěstí se to stalo v blízkosti silnice a manžel dojel sám k autu a přijel pro mne během půl hodinky. Místo 40 km jsem ujela 35 km. Na zpáteční cestě do hotelu Na kopečku jsme se zastavili v malém městečku Křinec, kde jsme si prohlédli zámeckou zahradu a na náměstíčku jsme se rozhodli povečeřet v místní hospůdce. Při večeři jsme si všimli, že opodál je dům, ve kterém je obchod s názvem CYKLOMONT. Manžel šel ihned na výzvědy a byl příjemně překvapen. Otevřela mu paní domu a při dotazu, jestli by nám opravili defekt na kole, paní odpověděla, „doneste a opravíme“. A tak se i stalo. Odjížděli jsme nasyceni dobrou večeří a s pocitem, že dobří lidé nevymřeli.
Poslední den našeho výletu jsme zamířili do zámku Loučeň, který je známý dvanácti různými labyrinty umístěnými v parku zámku. Na zámek jsem se bohužel nedostala, ale park jsme si i s labyrinty prohlédli. Dále jsme si naplánovali krátkou projížďku na místní cyklostezce z Loučeně do Čachovic a zpět. Dojeli jsme pouze do Vlkavy, kde cyklostezka náhle skončila. Vrátili jsme se tedy zpět. Ujeli jsme 15 km a byli jsme spokojeni. Zakončili jsme své putování v místní cukrárně na dobré zmrzlině. Nasedli jsme do auta a ujížděli k domovu.
Celkem jsme najeli 82 kilometrů. Počasí nám na výletě přálo, svítilo sluníčko a setkali jsme se s příjemnými a ochotnými lidmi.
Blanka Cabalková